Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Turizm Buluşması (14.11.2018)

IMG_9568.JPG

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak Samsun’un Turizm ile ilgili sorunlarını, Turizm Fuarlarını ve etkinliklerini ilgili kurumlar ve sektör temsilcileriyle tartıştık.
Toplantıya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün davetiyle katılan Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, TÜRSAB, KATİD, SAMTİAD  ve sektör temsilcileri; Samsun’u ülkeye ve dünyaya tanıtmak amacıyla yapılması gerekenleri, eksiklikleri ve önerilerini sıraladılar. 
Her geçen gün biraz daha büyüyen turizm pastasından Samsun’un daha iyi bir pay alabilmesi için öncelikle marka olabilecek ürünlerin ortaya çıkarılması gerektiğinde görüş birliğine varan katılımcılar özellikle hava ulaşımı konusunda daha büyük adımlar atılması gerektiğini savundular.
Öncelikle 6-8 Aralık 2018 tarihleri arasında İzmir’de gerçekleştirilecek olan Travel Turkey Turizm Fuarı ve 31 Ocak-3 Şubat 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan İstanbul EMİTT fuarlarında, sonrasında da yurt dışındaki fuarlarda Samsun’un en etkili şekilde tanıtılması amacıyla kurumlar ve turizm sektörü olarak güç birliği yapılmasına karar verildi.
Ayrıca İlk toplantıları Karadeniz’in diğer illerinde yapılan Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleri turizm temsilcilerinin katıldığı MENA (Middle East, North Africa) 2019 Karadeniz Zirvesi’nin, ilk adımın 100. Yılında Samsun’da yapılması konusunun da önemli olduğu ayrıca vurgulandı.

Turizmle ilgili genel sorunların da masaya yatırıldığı toplantı, sektör temsilcilerinin çözüm önerileriyle sona erdi.