Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

“Türk Mutfağı Haftası” 21-27 Mayıs Tarihleri Arasında İlimizde de Çeşitli Etkinliklerle Kutlanacak...

Türk mutfak kültürü ve ürünlerimiz ile ilgili olarak çeşitli kurumlar, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, özel sektör, yerel yönetimler, yurt dışı temsilciliklerimiz tarafından çeşitli dönemlerde yapılan tanıtımların daha etkin olması, ulusal ve uluslararası arenada ses getirebilmesi ve zaman kaybı ile kaynak israfını engellemek amacıyla 21-27 Mayıs tarihleri arasındaki hafta, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “Türk Mutfağı Haftası” olarak ilan edilmiştir.

T.C. Cumhurbaşkanlığı ve Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayelerinde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteği ile hazırlanan “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” kitabından hareketle hayata geçirilen “Türk Mutfağı Haftası”, 2022 yılından itibaren ülkemizde ve dış temsilciliklerimiz aracılığıyla tüm dünyada dikkat çekecek düzeydeki etkinliklerle kutlanmaya başlanacaktır.

Bu kapsamda ilimizde de; Samsun Valiliği (İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü) koordinasyonunda ve Samsun Büyükşehir Belediyesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (Turizm Fakültesi), İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği, Samsun Lokantacılar, Tatlıcılar ve Pastacılar Esnaf Odası, Karadeniz Aşçılar ve Turizm Birliği  ve Samsun Turizmciler Derneği işbirliğinde çeşitli etkinlikler düzenlenerek “Türk Mutfağı Haftası” kutlanacaktır.

Haftanın açılış programı 21 Mayıs 2022 Cumartesi günü saat 12.00’da İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bahçesinde gerçekleştirilecektir. Açılış seremonisi sonrasında yöresel lezzetlerimizden örnekler gün boyu vatandaşlarımıza ikram edilecektir.

22 ve 23 Mayıs 2022 tarihlerinde Samsun Turizmciler Derneği koordinasyonunda, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bahçesinde yöresel lezzetlerimiz ile ilgili kermesler düzenlenecektir.

25 Mayıs 2022 Çarşamba günü saat 14.30’da Gazi İl Halk Kütüphanesi konferans salonunda, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nden Arş. Gör. Gülsevdi ÖZTÜRK tarafından “Geleneksel Gıda İşleme ve Saklama Yöntemleri”  konulu bir sunum gerçekleştirilecektir.

27 Mayıs 2022 Cuma günü saat 14.30’da Gazi İl Halk Kütüphanesi konferans salonunda, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nden Arş. Gör. Dr. Eren CANBOLAT tarafından “Gastronomi Turizmi ve Samsun Mutfağı”  konulu bir sunum gerçekleştirilecektir.