Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Bandırma Gemi Müzesi

Bandırma Gemisi, 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşlarını, 9. Ordu Kıtaatı Müfettişliği görevini icra etmeleri maksadıyla Samsun’a getiren ve Türk Millî Mücadelesinin Anadolu üzerinden başlatılmasında en önemli görevi icra eden bir vasıta olarak tarihimizde önemli bir yere sahiptir. Bandırma Gemisi, başta Mustafa Kemal Paşa olmak üzere Milli Mücadele’nin Anadolu içlerine doğru ilerleyip tüm yurda yayılmasında büyük görevler üstlenen önemli subayları, üç günlük deniz yolculuğunun ardından İstanbul’dan Samsun’a getirmiş ve adeta bir Millet’in kaderini taşıyan vasıta olmuştur.

Gemi’nin Üretimi ve Tarihçesi:
İngiliz tersanelerinde üretilen Bandırma Gemisi’nin ilk sicil kaydı şöyledir:
1878’de Paisley, McIntyre & Co., Phonix Tersanesi 21 Kızak No’su ile inşa edilen demir gövdeli, buharlı pervaneli genel yük / yolcu gemisi “Trocadero” adıylaTemmuz 1878’de denize indirildi.

Ağırlık ve uzunluk ölçüleri ise şöyledir:
328 grt., 192 nrt., Tam boy: 150.1 ft., Genişlik: 22.4 ft., Derinlik: 11.4 ft. ve Glasgow, Hutson&Corbett yapımı 2 genişlemeli buhar ana makinesi 60 hp. güç üretiyordu.
Trocadero’nun (Bandırma Vapuru) İlk armatörlük firması Londra merkezli Dansey & Robinson idi. 14 Ağustos 1876 tarihinde Londra limanına tescil edildi.
1880’de Londra merkezli W. H. Solas satın aldı. Geminin adı değiştirilmedi.
1883’de Pire merkezli H. Psicha satın aldı. Gemiye “Kymi” adı verildi.
1888’de Pire merkezli E. Arvaniti satın aldı.
Kymi (Bandırma Vapuru), 16 Aralık 1891’de Erdek seferi sırasında seyir hatası olarak Erdek’te kayalıklara bindirdi ve baş taraftan oturdu.Tam kayıp sayıldıysa da, Kaptan Andreadis satın aldı ve gemiyi oturduğu yerden kurtardı. Yedekleyerek İstanbul Haliç’te onarıma aldı.
1892’de Pire merkezli G. & P. Dandelo (G. Dandelos ve P. Dandelos) firması gemiyi satın aldı ve “Panderma” adını verdi.
1894’de Panderma’yı İstanbul’da İtalyan alım satım brokeri olan Rama P. D’Erasmo satın aldı.
1894’de Gemi, Osmanlı İdare-i Mahsusa’ya satıldı ve vapura “Bandırma” adı verildi.
1910 yılında Bandırma Vapuru Osmanlı Seyr-i Sefain İdaresi’ne devredildi.
Bandırma Vapuru, I. Dünya Harbi nedeniyle nakliye gemisi olarak hizmete alındı. Ağustos 1915’te Marmara’da konvoy halinde seyrederken İngiliz HMS E-14 denizaltısı tarafından atılan torpidonun isabet etmemesi sayesinde batmaktan kurtuldu.
16 Mayıs 1919 Cuma günü öğleden sonra İstanbul Galata Rıhtımı’ndan Mustafa Kemal Paşa ve maiyetindekilerle hareket ederek 19 Mayıs 1919 Pazartesi sabahı saat 08:00’da Tütün İskelesi’nden Samsun’a ulaştırmak suretiyle Milli Kurtuluş Mücadelesinin efsane gemisi haline geldi.
1923’te Türkiye Seyr-i Sefain İdaresi’ne devredildi.
1924’te hizmet dışı bırakıldı.
1925’te Türkiye Seyr-i Sefain İdaresi’nin kararıyla Haliç, Balat Köprübaşı Bereket Sokağı sahilindeki gemi sökümcüsü İlhami Selçuk Söker’e satıldı ve sökülerek yok edildi.
1999 yılında dönemin Samsun Valisi Metin İlyas Aksoy tarafından alınan kararla Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Samsun İl Özel İdaresi tarafından şu an bulunduğu yerde 300 günde aslına uygun biçimde inşa edildi. 2003 yılında Samsun Valiliği tarafından halkın hizmetine açıldı ve 2005 yılından itibaren tüm hakları Samsun Büyükşehir Belediyesine devredildi. Belediye tarafından 10 aylık çalışma sonucunda Müze çevre düzenlemesi yapıldı. 2005 yılından itibaren Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından Müze olarak işletilmeye başlandı.
2024 yılı itibariyle müze girişinde uygulanan ücret tarifesi ise Öğrenci: 5 TL, Tam: 15 TL şeklindedir.

Gemi Müze’de Sergilenen Fotoğraflar, Belgeler ve Eserler:
Bandırma Gemi Müze iki alan olarak teşkil edilmiştir. Gemi Müze alanı ve Açık Hava Müze alanı. Gemi orijinal Bandırma Gemisinin birebir ölçülerindedir. Gemiye çıkış yaptığınızda yerlerde bulunan yeşil renkli yönlendirme oklarını takip ederek tüm bölümleri rahatça gezebilirsiniz. Gemi’ye çıkış alanı geminin arka güverte kısmından olmaktadır. Bu bölümde tefriş salonu olarak isimlendirilen bir kamara mevcuttur.
İçeride Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşlarının bir toplantı anı canlandırılır. Burada 5 adet heykel bulunur. Dönemin ruhunu yansıtması açısından 1900’lü yılların başına ait ceviz ağacından üretilmiş orijinal masa ve sandalyeler kullanılmıştır. Masanın üzerinde ceylan derisine işlenmiş 1910 yılına ait yaklaşık 110 yıllık bir Karadeniz haritası sergilenmektedir. Mustafa Kemal Paşa heykelinin karşısında bulunan pirinçten üretilmiş saat, 8’e sabitlenerek sergilenir. Nedeni ise, Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun Tütün İskelesi’ne 19 Mayıs sabahı saat 08:00’da çıkmış olmasıdır. Oda içerisinde duvarda ayrıca 19. yüzyılın sonlarına ait orijinal çift ahizeli telefon bulunmaktadır. 1930’lu yıllara ait yangın tüpü de Tefriş Salonu’nda sergilenen diğer bir eserdir. Mustafa Kemal Paşa üç günlük Samsun yolculuğunu bu kamarada geçirmiştir.
Gemi’nin diğer bölümü ise; Gemi Kaptanı İsmail Hakkı (Durusu) Bey, Yardımcı Kaptan Üsküdarlı Tahsin Bey ve Şifre Katibi İsmail Bey’in heykellerinin yer aldığı geminin orta bölümünde bulunan Kaptan Köşkü’dür. Köşk’te ayrıca gemide gemi pusulası, hız kontrol paneli, denge pusulası, saat vs. eserler bulunur.
Geminin ön güvertesine ilerlendiğinde yatak odası dikkat çeker. Bir kamara olarak düzenlenen alan sembolik bir tefriş içerir.
Mustafa Kemal Atatürk’ün Savarona Yatı’ndaki yatak odasına benzer şekilde dizayn edilmiş odada ceviz ağacından üretilmiş 1900’lü yıllara ait sandalye, karyola ve komodinler bulunur. Kamaranın içerisinde en dikkat çekici eser ise Mustafa Kemal Atatürk’ün kullandığı 1930’lu yıllara ait orijinal ahşap radyodur.
Yatak odasının hemen karşı çaprazından geminin ambar kısmına inilir. Ambar kısmı bir sergi alanı olarak düzenlenmiştir. Tüm alan gemide görevli tarih uzmanı, sanat tarihçi ve arkeologdan oluşan alan rehberleri tarafından anlatılmaktadır. Sergi salonunda gerçekleştirilen sunum Mustafa Kemal Atatürk, Samsun ve Millî Mücadele üçgeninde gerçekleştirilir.
Sergi salonunda Mustafa Kemal Paşa’nın okul yıllarına ilişkin ilgili en net bilgileri içeren Harbiye’ye kaydının gerçekleştiği 1899 yılına ait Osmanlıca askeri künye kaydının anlatımıyla başlanır. Devamında öğrencilik yıllarındaki başarılarına ve askeri dehasına değinilir. Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a gerçekleştirdiği yurt gezilerine dair görseller üzerinden anlatım yapılır.
Milli Mücadele’ye dair önemli görsel evrakların yer aldığı devam eden bölümde ise 9. Ordu Kıtaatı Müfettişi olarak görevlendirilmesi, İstanbul’daki faaliyetleri ve Bandırma yolculuğu hakkında bilgiler arşiv vesikalarına dayanılarak anlatılır. Görev talimatnamesi, İngiliz Vizesi, Karargâh Heyetini içeren belgeler üzerinden tarihsel bir yolculuk gerçekleştirilir. Ayrıca Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a vardığını bildiren telgrafı ve Havza, Amasya, Erzurum yolculuklarına dair önemli vesikalar sergilenir.
Müzede önemle üzerinde durulan kısımlardan birisi de Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a olan teveccühüdür. Samsun’un Milli Mücadele’deki önemi Mustafa Kemal Atatürk’ün anlatımından ziyaretçilere aktarılır. Yine müzede Atatürk’ün doğum gününü 19 Mayıs olarak kabul ettiğine dair belgenin sureti bulunur.
Müzenin en önemli tarihi belgelerinden biri ise; Lozan Barış Antlaşması’nın 1923 yılında Hariciye Nezareti tarafından basılan Osmanlıca orijinal baskısıdır.
Ayrıca; sergi salonunda Atatürk’e ait orijinal Belçika yapımı Nagant marka beylik tabancası ve kılıfı ile Dolmabahçe Sarayı’nda ve Savarona yatında giymiş olduğu kıyafetlerin replikaları yer almaktadır. Mustafa Kemal Paşa’nın vefatının Samsun basınına yansımaları, Samsun’da gerçekleştirilen yas törenleri, Atatürk’ün vefat raporu, Vasiyetnamesi ve vasiyetnamenin noter onayı Cumhuriyet arşivinden alınan suretler şeklinde sergilenir.
Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşamı boyunca kaleme aldığı 14 kitaptan örnekler yine sergi alanında yer alan kıymetli eserlerdendir. Müzede yetişkinlere ve çocuklara ilişkin iki farklı şekilde anlatım yapılmaktadır.

Milli Mücadele Parkı ve Açık Hava Müzesi:
35.000 m2 alana kurulmuş olan Milli Mücadele Parkı ve Açık Hava Müzesi bünyesinde; Çanakkale Muharebeleri ve düşmanın İzmir' den denize dökülüşünü temsil eden Türkiye'nin en uzun seramik rölyefleri, Samsun ve çevre ilçelerinden, İstiklal Savaşı’nda kaybettiğimiz 1200’ü aşkın şehidimizin yer aldığı Şehitler Yazıtı, Milli Mücadele’yi anlatan 9 adet bronz rölyef ve yedi figürlü Milli Kurtuluş Anıtı da alanımız içerisinde yer almaktadır.

Rölyefler:
İstiklal savaşında verilen üstün mücadelenin ve düşmanın İzmir'den denize dökülüşünü anlatan seramik rölyeflerimiz Türkiye'nin en uzun seramik rölyefi olma özelliğini taşımaktadır.
2006 yılı içerisinde yapımına başlanan seramik rölyefler 6 aylık bir zaman diliminde tamamlanmıştır.
Seramik rölyefler 300 parçadan oluşup 70 metre karelik bir sahayı kaplamaktadırlar.
Samsun Büyükşehir Belediyesi Seramik atölyesinde hazırlanan rölyef seramiklerimizin yapımında çok büyük katkıları bulunan, On Dokuz Mayıs üniversitesi Seramik Bölümü Öğretim Görevlisi Turan BAŞ ve çalışmalara katılan 15 öğrenciye sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

Samsunlu Şehitler Yazıtı:
İstiklal Savaşı’nda Samsun ili ve ilçelerinden kaybettiğimiz 1200’ü aşkın kahraman şehidimiz için yapılan Samsunlu Şehitler Yazıtında, kahramanlarımızın isim, doğum ve ölüm tarihlerine ait bilgiler verilmiştir. Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Eğitim Daire Başkanlığı tarafından 2006 tarihinde yapılmıştır.

9 Panorama:
Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919 ' da Samsun’a çıkışının ardından başlattığı kurtuluş mücadelesi yıllarını ve yayınladığı genelgeleri temsil eden 9 adet bronz rölyef park sahamızın hemen girişinde sağ kısımda bulunmaktadır. Kültür Bakanlığı ve Samsun İl Özel İdaresi iş birliği ile 2002 yılında, heykel tıraş Ragıp ÇEÇEN' e yaptırılmıştır.

7 Figür Heykel:
Verilen büyük kurtuluş mücadelesinde, Atatürk’ün, Askeriyle, Efesiyle, Karadenizlisi, Erzurumlusu, Kara Fatma'sı ile ilmi ve bilimi ile tüm ulusun birlik-beraberliğini anlatan 7 figürlü anıt, parkımızın orta kısmında yer almaktadır. Kültür Bakanlığı ve Samsun İl özel İdaresi iş birliği ile 2002 yılında, Prof. Dr. Tankut ÖKTEM' e yaptırılmıştır.

Müzeye grup ziyareti yapmadan önce randevu alınması gerekmektedir.
Tel:
+90 (362) 238 00 23
Adres:  
Doğupark, Canik SAMSUN
Ziyarete Saatleri: 
08.00-16:45 
Ziyarete Günleri: 
Müze 7 gün hizmet vermektedir. Pazartesileri 12:00'a dek temizlik nedeniyle kapalıdır. Giriş ücreti 2024 yılı için öğrenci için 2TL, yetişkinler için 15 TL dir.


Bandırma Vessel respresents the first step of our Liberation War. Atatürk and his companions departed from Istanbul with Bandırma Vessel to reach Samsun in order to start the Liberation War. The original vessel dismantled in 1925, however Samsun Metropolitan Municipality built another one with the same dimensions and opened to service as a museum in 2006. In the museum there are wax sculptures of Atatürk and his four companions, and a number of historical arts regarding the Liberation war. The museum has an outer space, composed of National Liberation War Park, and an open air museum which includes  memorials from the Liberation war. Museum is open 7 days of the week from 08:00 to 16:45. Off on mondays due to cleaning till 12:00 am. Entrance fee for Adults  15 TL and for the students is 5 tl.


تمثل سفينة بانديرما الخطوة الأولى في حرب التحرير. غادر أتاتورك ورفاقه من اسطنبول مع سفينة بانديرما للوصول إلى سامسون لبدء حرب التحرير. تم تفكيك السفينة الأصلية في عام 1925 ، لكن بلدية سامسون متروبوليتان قامت ببناء واحدة أخرى بنفس الأبعاد وافتتحت للخدمة كمتحف في عام 2006. يوجد في المتحف منحوتات من الشمع لأتاتورك ورفاقه الأربعة ، وعدد من الفنون التاريخية المتعلقة حرب التحرير. يحتوي المتحف على فضاء خارجي يتكون من منتزه حرب التحرير الوطني ومتحف في الهواء الطلق يضم نصب تذكارية من حرب التحرير.
المتحف مفتوح 7 أيام الأسبوع من الساعة 08:00 إلى الساعة إيقاف يوم الاثنين بسبب التنظيف حتى الساعة 12:00 صباحًا16:45. رسوم الدخول للبالغين 15 ليرة تركية وللطلاب 5 ليرة تركية.


Bandırma Vessel représente la première étape de notre guerre de libération. Atatürk et ses compagnons sont partis d'Istanbul avec le navire Bandirma pour atteindre Samsun afin de déclencher la guerre de libération. Le navire d'origine a été démantelé en 1925, mais la municipalité métropolitaine de Samsun en a construit un autre avec les mêmes dimensions et a ouvert ses portes en tant que musée en 2006. Dans le musée, il y a des sculptures de cire d'Atatürk et de ses quatre compagnons, et un certain nombre d'arts historiques concernant le Guerre de libération. Le musée dispose d'un espace extra-atmosphérique, composé du parc national de la guerre de libération, et d'un musée en plein air qui comprend des monuments commémoratifs de la guerre de libération.
Le musée est ouvert 7 jours sur 7 de 08h00 à 16h45. Fermé le lundi pour cause de ménage jusqu'à 12h00. Les frais d'entrée pour les adultes 15 TL et pour les étudiants sont de 5 TL.


Bandırma Vessel representa el primer paso de nuestra Guerra de Liberación. Atatürk y sus compañeros partieron de Estambul con Bandırma Vessel para llegar a Samsun y comenzar la Guerra de Liberación. La embarcación original se desmanteló en 1925, sin embargo, la Municipalidad Metropolitana de Samsun construyó otra con las mismas dimensiones y se abrió al servicio como museo en 2006. En el museo hay esculturas de cera de Atatürk y sus cuatro compañeros, y una serie de artes históricas relacionadas con el Guerra de liberación. El museo tiene un espacio exterior, compuesto por el Parque de la Guerra de Liberación Nacional y un museo al aire libre que incluye monumentos conmemorativos de la Guerra de Liberación. El museo está abierto los 7 días de la semana de 08:00 a 16:45.Apagado los lunes por limpieza hasta las 12:00. La entrada para adultos es de 15 TL y para los estudiantes es de 5 TL.

Bandırma Vessel представляет собой первый шаг нашей Освободительной войны. Ататюрк и его товарищи отправились из Стамбула на судне Бандырма, чтобы добраться до Самсуна, чтобы начать Освободительную войну. Оригинальное судно было разобрано в 1925 году, однако столичный муниципалитет Самсуна построил еще один с такими же размерами и открылся для использования в качестве музея в 2006 году. В музее есть восковые скульптуры Ататюрка и его четырех спутников, а также ряд предметов исторического искусства, относящихся к Освободительная война. В музее есть космическое пространство, состоящее из парка Национально-освободительной войны и музея под открытым небом, в котором есть памятники времен Освободительной войны. Музей открыт 7 дней в неделю с 08:00 до 16:45.Выходной в понедельник в связи с уборкой до 12:00. Входная плата для взрослых 15 турецких лир, для студентов 5 турецких лир.


Konum (Navigation)

 • Bandırma Gemi Müzesi
 • Bandırma Gemi Müzesi
 • Bandırma Gemi Müzesi
 • Bandırma Gemi Müzesi
 • Bandırma Gemi Müzesi
 • Bandırma Gemi Müzesi
 • Bandırma Gemi Müzesi
 • Bandırma Gemi Müzesi
 • Bandırma Gemi Müzesi
 • Bandırma Gemi Müzesi
 • Bandırma Gemi Müzesi
 • Bandırma Gemi Müzesi