Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Coğrafi Yapı

İlçe yüzölçümü toplam 152,28 km2 dir.

 

İlçe Toplam Nüfusu 303.202

 

 İlkadım İlçesi Samsun ilinin merkezinde yer alir.


  İlçemiz, batısında Atakum, doğusunda Canik, güneyinde Kavak ilçeleri ve kuzeyde ise Karadeniz ile komşudur. Yeryüzü şekilleri bakımından üç ayrı özellik gösterir. Birincisi güneyindeki dağlık kesim, ikincisi; dağlık kesimle kıyı şeridi arasında kalan yaylalar,üçüncüsü yaylalarla Karadeniz arasındaki kıyı ovalarıdır.

 

  * Kürtün ve Mert Irmağı arasında,Kuzeyden Güneye uzanan topraklar üzerinde yer alır.
  * Sahil şeridi(kıyı) uzunluğu toplam 7,5 km' dir.
  * İlçe iklimi,yazları sıcak ve yağışlı,kışları ılıman ve yağışlıdır. Yıllık ortalama en yüksek sıcaklık 18 °C, en düşük sıcaklık 14 °C ' dir.

 

   İklim
  
İlkadım genellikle ılıman bir iklime sahiptir. Sahil şeridinde Karadeniz ikliminin etkileri görülür. Bunun için sahil şeridinde yazlar sıcak, kıslar ilik ve yağışlı geçer. İç kesimler buradaki dağların etkisinden dolayı kıslar soğuk, yağmur ve kar yağışlı, yazlar ise serin geçer. Sıcaklık ve yağış yönünden hiç bir bölgeye benzemez. Aynı gün içerisinde havanın bir kaç kez değiştiği görülür.


    Yıllık ortalama sıcaklık 15 0 C'dir.


    Yıllık ortalama yağış ülke ortalamasının üzerindedir (676,5 mm).


   Ilkadim, kuzey rüzgârlarına devamlı olarak açıktır. En şiddetli esen rüzgârın yönü güney-güneybatı olup, bu rüzgârın adi Aralık ayında esen Kıble rüzgârıdır.