Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Baraj Göllleri ve Su Sporları

YOLBUL(NAVIGATION)


Hasan Uğurlu ve Suat Uğurlu baraj göllerinin arasında yer alan doğal güzelliği ile gelen yerli ve yabancı turistleri büyüleyen güzelliğe sahip ilçe, iki baraj gölü arasında olması sebebi ile su sporlarına uygun Türkiye’nin nadir bölgelerinden biridir. Dragon bot, kano, yelken, kürek, su kayağı ve regattagibi su sporları için elverişli olan ilçede 2012 yılında çok önemli adımlar atılmış, Türkiye Kano Federasyonu tarafından Suat Uğurlu Baraj Gölü üzerinde kano yarışları düzenlenmiştir. Bu yarışlara çeşitli illerden 100’e yakın sporcu katılmıştır. Bu vesileyle de, ilçeyi bu alanda geliştirmek için Su Sporları Merkezi projesi hayata geçirilmiştir. 2015 yılı Ekim ayında ilki düzenlenen liseler arası dragon bot yarışması yapılmış, 25 takım ve 375 sporcu kıyasıya yarışmıştır. Su Kayağı Merkeziprojesi de hayata geçirilerek ilçeyi ziyarete gelen misafirlerin keyifli zaman geçirmesi açısından önemli rol oynamıştır. Misafirler isterlerse su kayağı sporu yaparak bu güzel doğa eşliğinde bu sporun tadını alma imkanına sahip olmuşlardır.

Thanks to its unique location between two dam lakes (Hasan Ugurlu and Suat Ugurlu Dams), Ayvacik is one of the rare regions of Turkey. The lake provides opportunities for different water sport types like dragon boat, canoe, sailing, rowing, water skiing and regatta. In the district, a number of sports events have been organised in this regard since 2012. Furthermore, there is water sports centre in the district which enables the visitors enjoy the nature by water skiing.

عربى
بفضل موقعها الفريد بين بحيرتي سد (سد حسن أوجرلو وسوات أوجورلو) ، تعد Ayvacik واحدة من المناطق النادرة في تركيا. توفر البحيرة فرصًا لأنواع مختلفة من الرياضات المائية مثل قوارب التنين والزورق والإبحار والتجديف والتزلج على الماء وسباق القوارب. في المنطقة ، تم تنظيم عدد من الفعاليات الرياضية في هذا الصدد منذ عام 2012. علاوة على ذلك ، يوجد مركز للرياضات المائية في المنطقة يتيح للزوار الاستمتاع بالطبيعة عن طريق التزلج على الماء.

Française
Grâce à son emplacement unique entre deux lacs de barrage (Hasan Ugurlu et Suat Ugurlu Dams), Ayvacik est l'une des rares régions de Turquie. Le lac offre des possibilités pour différents types de sports nautiques comme le bateau dragon, le canoë, la voile, l'aviron, le ski nautique et la régate. Dans le quartier, un certain nombre d'événements sportifs ont été organisés à cet égard depuis 2012. De plus, il y a un centre de sports nautiques dans le quartier qui permet aux visiteurs de profiter de la nature en ski nautique.

Espanol

Pусский
Благодаря своему уникальному расположению между двумя водохранилищами (плотинами Хасан Угурлу и Суат Угурлу), Айваджик является одним из редких регионов Турции. Озеро предоставляет возможности для различных видов водного спорта, таких как лодка-дракон, каноэ, парусный спорт, гребля, водные лыжи и регата. В этом районе с 2012 года был организован ряд спортивных мероприятий. Кроме того, в районе есть центр водных видов спорта, который позволяет посетителям насладиться природой на водных лыжах.


DSC_6303.JPG
_DSC0379.JPG