Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Su sporları

YOLBUL(NAVIGATION)


Karadeniz’in ilk su kayak tesisi olan Samsun SUKAY, aynı zamanda Türkiye’nin deniz üzerine yapılan ilk kablolu su kayağı merkezi olma özelliğini taşımaktadır. Samsun Büyükşehir Belediyesine ait olan tesiste su kayağı eğitim parkur ve plajı, kamp yapmak ve konaklamak isteyenler için karavan parkı, dinlenme ve izleme platformları, kafeler, kablosuz internet, voleybol sahası (plaj voleybolu) ile bir yaşam merkezi olma yolunda hızla ilerliyor. Tesiste yeni projelerle tam donanımlı bir su sporu merkezine dönüştürülmek için çalışmalar devam ediyor.

5 direkli 656 m uzunluğunda kablo üzerine 7 adet taşıyıcı konularak tutunma ipiyle (handle) kayakçıları belirlenen hızla çeken (20 ile 60km/h arasında) sudan kabloya yüksekliği 11 m olan ve elektrikli bir motor ile çalışan bilgisayar, mekanik ve hava basınç mekanizma işlevleri ile birbirine entegre çalışan sistem, ekonomik ve çevre dostudur.

Ana parkurda 4 adet atlama rampası bulunmaktadır (kicker, funbox, international kicker, slider) ve ayrıca slalom sevenler için parkur uzunluğu idealdir.

Eğitim parkuru, su kayağı boardlarının tamamı ile eğitim verilecek şekilde yapılmıştır.

Samsun Water Skiing Facility, first of its kind in the Black Sea Region, is also the first cable water skiing centre of Turkey that is built in the sea. Facility, built by Samsun Metropolitan Municipality, is composed of a number of services such as caravan park, beach volley pitch and resting areas. 

عربى
مرفق سامسون للتزلج على الماء ، الأول من نوعه في منطقة البحر الأسود ، هو أيضًا أول مركز للتزلج على الماء بالكابل في تركيا تم بناؤه في البحر. تتكون المنشأة ، التي بنتها بلدية سامسون متروبوليتان ، من عدد من الخدمات مثل حديقة الكرفان وملعب الكرة الطائرة الشاطئية ومناطق الراحة.

Française
Le centre de ski nautique de Samsun, le premier du genre dans la région de la mer Noire, est également le premier centre de ski nautique par câble de Turquie construit dans la mer. L'installation, construite par la municipalité métropolitaine de Samsun, est composée d'un certain nombre de services tels qu'un parc de caravanes, un terrain de beach volley et des aires de repos.

Espanol
La instalación de esquí acuático Samsun, la primera de su tipo en la región del Mar Negro, es también el primer centro de esquí acuático con cable de Turquía que se construye en el mar. La instalación, construida por la Municipalidad Metropolitana de Samsun, está compuesta por una serie de servicios como parque de caravanas, campo de voleibol de playa y áreas de descanso.

Pусский

Самсунский водный лыжный комплекс, первый в своем роде в Черноморском регионе, также является первым в Турции центром катания на водных лыжах, построенным в море. Объект, построенный муниципалитетом Самсуна, состоит из ряда услуг, таких как стоянка для автоприцепов, площадка для пляжного волейбола и зоны отдыха.