Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Çağlayan Şelalesi

YOLBUL (NAVIGATION)


Çağlayan köyünde bulunan şelale adından da anlaşılacağı gibi dere yatağına kurulu olup, köyde çok sayıda şelale vardır.İlçeye uzaklığı 7 km’dir.
Şelalelerin en önemli özelliklerinden biri çok büyük aşındırma gücüne sahip olmalarıdır. Aşınmanın hızı, suyun düşme yüksekliğine, düşen suyun hacmine, aşağıya taşıdığı aşındırıcı maddelerin yapısına göre değişir.

Çoğu zaman şelalelerin düşme hattı aşınarak, akarsu kaynağına doğru geriye kayar. Bazan da aşındırmanın yönü aşağıya yöneliktir. Böylece suların düştüğü ağız bölümü aşınarak daha yumuşak bir eğim kazanır. Şelaleler suyun döküldüğü yerde geniş ve derin çukurlar meydana getirir. Bazı durumlarda bu çukurların derinliği düşme yüksekliği kadar olabilir.


Çağlayan (Waterfall) waterfall gave its name to the village where it falls. There are a number of waterfalls in the same village as well. It is located 7km away from town centre. One of the main features of the waterfall is  its eroding power. Hence, due to water's high velocity a deep lake occurred where it fall.

عربى
أطلق شلال جاغلايان (شلال) اسمه على القرية التي يقع فيها. يوجد عدد من الشلالات في نفس القرية أيضًا. يقع على بعد 7 كم من وسط المدينة. من السمات الرئيسية للشلال قدرته على التآكل. ومن ثم ، بسبب السرعة العالية للمياه ، حدثت بحيرة عميقة حيث سقطت.

Française
La cascade de Çağlayan (Cascade) a donné son nom au village où elle tombe. Il y a aussi plusieurs cascades dans le même village. Il est situé à 7 km du centre-ville. L'une des principales caractéristiques de la cascade est son pouvoir d'érosion. Par conséquent, en raison de la vitesse élevée de l'eau, un lac profond s'est formé là où il tombe.

Espanol
La cascada Çağlayan (cascada) dio su nombre al pueblo donde cae. También hay varias cascadas en el mismo pueblo. Se encuentra a 7 km del centro de la ciudad. Una de las principales características de la cascada es su poder erosivo. Por lo tanto, debido a la alta velocidad del agua, se produjo un lago profundo donde cayó.

Pусский

Водопад Чаглаян (водопад) дал название деревне, в которую он падает. В этой же деревне есть несколько водопадов. Он расположен в 7 км от центра города. Одна из главных особенностей водопада - его разрушающая способность. Следовательно, из-за высокой скорости воды в месте падения образовалось глубокое озеро.