Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

KUNDUZ ORMANLARI

YOLBUL (NAVIGATION)

KUNDUZ ORMANLARI

Orta Karadeniz Bölümünde  “dağ turizmi” için ideal mekanlardan biri de Kunduz Dağı ve ormanlık alanıdır. Burası halk arasında  “Kunduz Ormanları”  ya da  “Kunduz Yaylası” olarak da tanınmaktadır. Buraya yaz aylarında ormanın temiz havasından yararlanmak, dinlenmek ve piknik yapmak amacıyla çoğunlukla yakın çevre illerden insanlar gelmektedirler.

Kunduz Dağı, Vezirköprü (Samsun) ilçesi sınırları içinde kalmakta olup, Samsun’un güneybatısında, Vezirköprü’nün batısında yer almaktadır. Kunduz Dağı’na ulaşım Vezirköprü şehir merkezinden 51 km.’lik asfalt bir yol ile sağlanmaktadır. Vezirköprü, karayolu ile Samsun’a 115 km., Havza’ya 20 km., Merzifon’a, 40 km., Durağan’a 60 km. ve Amasya’ya 61 km. uzaklıktadır. 

Kunduz Dağı ile Vezirköprü arasında; havza tabanı, platoluk alanlar ve dağlık alanlar olmak üzere üç morfolojik ünite ayırt edilebilmektedir. Doğu-batı uzanımlı olan dağın turizm amaçlı yararlanılan kesiminin ortalama yükseltisi 1100-1500 m. ‘ler arasındadır. Kunduz Dağı’nın en yüksek yeri 1791 m. ile Keltepe’dir.

Yaban hayatının en zarif canlıları olan geyiklerin doğal yapıyla özdeş bir ortamda üretimlerinin sağlandığı ender çiftliklerden biri olan geyik üretme çiftliği Kunduz Ormanlarındadır. Çok sayıda geyiği sessiz huzurlu ve doğal ortamlarında izleyebilirsiniz.

Yine 30 hektarlık alan içerisinde içinden Soğuksu deresinin geçtiği kamp alanında kendi çadırınızı kurabileceğiniz gibi sabit çadırlardan da yararlanılabilir. Doğayla bütünleşmiş alçacık damların kiremit yerine çimen kaplı olan yayla evleri karşınıza ansızın çıkar. Çam kokan odalarında buz gibi yayık ayranı ikramına hayır demek mümkün olmaz
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kunduz mountain stands 51km away from the town centre. However it has a new built asphalt road. It is one of the tailor cut places for the trekking tourism in the town. There are camping facilites where you may rent tents or you may bring your own if you want. The highest summit in the mountain is Keltepe with a 1791m altitude. Kunduz mountain is also home of deer facility which mentioned in the earlier topics.

عربى
يقع جبل قندوز على بعد 51 كم من وسط المدينة. ومع ذلك ، فقد تم بناء طريق أسفلت جديد. إنها واحدة من الأماكن المخصصة للرحلات السياحية في المدينة. توجد مرافق تخييم حيث يمكنك استئجار الخيام أو يمكنك إحضارها إذا كنت تريد ذلك. أعلى قمة في الجبل هي Keltepe بارتفاع 1791 م. يعد جبل قندوز أيضًا موطنًا لمنشأة الغزلان التي تم ذكرها في الموضوعات السابقة.

Française
La montagne Kunduz est située à 51 km du centre-ville. Cependant, il a une route pavée nouvellement construite. C'est l'un des meilleurs endroits pour le tourisme de randonnée dans la ville. Il y a des installations de camping où vous pouvez louer des tentes ou apporter les vôtres si vous le souhaitez. Le plus haut sommet de la montagne est Keltepe avec une altitude de 1791 m. La montagne Kunduz abrite également des installations pour les cerfs qui ont été mentionnées dans les sujets précédents.

Espanol
La montaña Kunduz se encuentra a 51 km del centro de la ciudad. Sin embargo tiene un camino asfaltado de nueva construcción. Es uno de los mejores lugares para el turismo de senderismo en la localidad. Hay instalaciones para acampar donde puede alquilar carpas o puede traer las suyas si lo desea. La cumbre más alta de la montaña es Keltepe con una altitud de 1791 m. La montaña Kunduz también alberga instalaciones para ciervos que se mencionaron en los temas anteriores.

Pусский

Гора Кундуз находится в 51 км от центра города. Тем не менее, это новая асфальтированная дорога. Это одно из идеальных мест для треккинга в городе. Есть места для кемпинга, где вы можете арендовать палатки или привезти свои собственные, если хотите. Самая высокая вершина горы - Келтепе с высотой 1791 м. Гора Кундуз также является домом для оленей, о которых упоминалось в предыдущих темах.