Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Tarihi Bedestan Çarşısı

YOLBUL (NAVIGATION)Çarşamba ilçe merkezinde Doğuyaka Uzun Çarşı içerisinde Tarihi Bedesten Çarşısı bulunmaktadır. Çarşı, Osmanlı yapısı olup 1826 yılında yapılmıştır. İki katlı, dikdörtgen planlı bir yapıdır. Orta boydan boya bir hol, iki tarafta dükkânlar yer almaktadır. Kesme taş ve moloz taştan dikdörtgen planlı ve iki katlı olarak yapılmıştır. Üzeri kırma çatı ile örtülüdür. Yapının girişi yuvarlak kemerli olup buradan hol kısmına, oradan da dükkanların sıralandığı avluya geçilmektedir. İlk yapıldığı yıllarda kuyumcular çarşısı olarak hizmete açıldığı rivayet edilen Çarşı, ziyaretçilerin ilgisini hala çekmektedir

Carsamba has a traditional Turkish bazaar in a closed area named Bedesten. The structure was built by Ottomans in 1826. It is a rectangular planned two storey building. Initially, it was constructed as a jewellery bazaar, but Bedesten still attracts the visitors with traditional Turkish handicraft shops.

 

عربى
ي
وجد في Çarşamba بازار تركي تقليدي في منطقة مغلقة تسمى Bedesten. تم بناء الهيكل من قبل العثمانيين في عام 1826. وهو عبارة عن مبنى مستطيل الشكل مكون من طابقين. تم تشييد Bedesten في البداية كسوق للمجوهرات ، ولا يزال يجذب الزوار بمحلات الحرف اليدوية التركية التقليدية.

 

Française
Çarşamba a un bazar turc traditionnel dans une zone fermée nommée Bedesten. La structure a été construite par les Ottomans en 1826. C'est un bâtiment rectangulaire de deux étages. Initialement construit comme un bazar de bijoux, Bedesten attire toujours les visiteurs avec ses boutiques d'artisanat traditionnel Turc.

 

Espanol
Çarşamba tiene un bazar turco tradicional en un área cerrada llamada Bedesten. La estructura fue construida por otomanos en 1826. Es un edificio rectangular de dos plantas. Inicialmente construido como un bazar de joyería, Bedesten todavía atrae a los visitantes con tiendas de artesanías tradicionales Turcas.

 

Pусский
В Каршамбе есть традиционный турецкий базар на закрытой территории под названием Бедестен. Здание было построено османами в 1826 году. Это прямоугольное двухэтажное здание. Первоначально построенный как ювелирный базар, Бедестен до сих пор привлекает посетителей магазинами традиционных турецких изделий ручной работы.