Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Atatürk Kültür Merkezi


YOLBUL (NAVIGATION)
  Samsun Devlet Opera ve Balesi, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğüne bağlı altı Devlet Opera ve Balesi’nden biridir. İlkadım ilçesinde bulunan Atatürk Kültür Merkezi binası içerisinde, 2008 yılında Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü hizmet vermeye başlamıştır. Gösteriler; Opera, Bale, Konser, Çocuk Oyunları, Müzikal şeklindedir.
Atatürk Kültür Merkezi binası içerisinde Büyük ve Küçük adlarında iki adet gösteri salonu bulunmaktadır. Bunlardan; Büyük Salon 550, Küçük Salon 210 kişiliktir. İki salonda uluslararası standartlarda ses ve ışık ekipmanları ile donatılmış, gerekli her türlü teknolojik alt yapıya sahiptir. Büyük Salon sahnesi altında orkestra ekibinin eserlere eşlik ederken yer aldığı bir Orkestra Çukuru bulunmaktadır. Opera, bale, operet, müzikal, Çocuk temsili vb. eserlerde ve büyük orkestra ve koro gruplarının yer aldığı konserlerde Büyük Salon, oda müziği gibi küçük orkestra ve koro gruplarının yer aldığı konserler ve bazı çocuk etkinliklerinde Küçük Salon kullanılmaktadır.


Located nearby the shore in the town centre, opera building is one of the most known buildings of the Samsun. Besides the facilities from library to showrooms, the building has 2 salons one with the capacity of 550 person and the other 210. In these salons from theatre to operas a numbers of artistic activities performed during the year.