Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Çarşamba İlçesi

KONUM (NAVIGATION)

140.225 kişilik bir nüfusa sahip olup Samsun'un 35 km doğusunda yer alan Çarşamba ilçesi, Anadolu’ya Türklerin yerleşmesinde ve Anadolu’nun Müslümanlaşmasında ilk merkezlerdendir. Yeşilırmak’ın iki yakasına kurulu olan ilçe M.Ö. 4000 yılına kadar uzanan tarihi ve doğal kaynaklarıyla ziyarete değer bir ilçedir. Verimli Yeşilırmak Ovası üzerinde yer alan Çarşamba, fındıktan karpuza kadar birçok sebze ve meyvenin yılın 4 mevsimi üretildiği bereketli topraklara sahiptir.
Samsun ili turizm master planı çalışmasında, Çarşamba ilçesinin özellikle Anadolu’nun kapılarının Türklere açıldığı tarih olan 1071 Malazgirt Zaferi sonrası işlenmelidir; çünkü Malazgirt Zaferi’nden sonra, çok kısa denilebilecek bir zamanda, Çarşamba bölgesi Türklerin yerleştiği, hâkimiyet kurduğu ve o günlerden günümüze eserler bıraktığı bir merkez olmuştur. Yeşilırmak’ın iki yakasına kurulu olan ilçe, doğal kaynakları ile de ziyarete değer bir yerleşim merkezidir. 
Özellikle tarihi ahşap camilerin ve tarihi şahsiyetlerin türbelerinin bulunduğu mekânlar ile bunlar üzerinden üretilecek bir geziye şehir merkezindeki bedestan, su değirmeni, Yeşilırmak üzerindeki baraj gölleri ve Karadeniz sahilindeki kumsallar ve Kabaceviz Şelaleleri ile devam edilebilir.

 

Located on the 35 km east side of Samsun with 140.225 people of population, Carsamba is one of the first centres of Turkish civilisation in Anatolia. Situated on the both sides of Yesilirmak River, Carsamba has substantial natural resources, and this wealth reflected to its history which dates back to 4.000 BCE.  Carsamba stands on a fertile land where from nut to watermelon, a number of agricultural products can be produced in all 4 different seasons.

 

عربى
تقع على الجانب الشرقي من سامسون 35 كم ويبلغ تعداد سكانها 138.840 نسمة ، تعد كارشامبا واحدة من أولى مراكز الحضارة التركية في الأناضول. تقع على جانبي نهر Yeşilırmak ، تمتلك Çarşamba موارد طبيعية كبيرة ، وهذا الثراء ينعكس على تاريخها الذي يعود إلى 4.000 قبل الميلاد. يقف Çarşamba على أرض خصبة حيث يمكن إنتاج عدد من المنتجات الزراعية من الجوز إلى البطيخ في 4 مواسم مختلفة.

 

Française
Situé à 35 km à l'est de Samsun avec 138 840 habitants, Çarşamba est l'un des premiers centres de la civilisation turque en Anatolie. Située des deux côtés de la rivière Yeşilırmak, Çarşamba possède d'importantes ressources naturelles, et cette richesse se reflète dans son histoire qui remonte à 4.000 av. Çarşamba se dresse sur une terre fertile où de la noix au melon d'eau, un certain nombre de produits agricoles peuvent être produits en 4 saisons différentes.

 

Espanol
Ubicado en el lado este de Samsun a 35 km con 138.840 habitantes, Çarşamba es uno de los primeros centros de la civilización turca en Anatolia. Situada a ambos lados del río Yeşilırmak, Çarşamba tiene importantes recursos naturales, y esta riqueza se refleja en su historia que se remonta al 4.000 a. C. Çarşamba se encuentra en una tierra fértil donde, desde nueces hasta sandías, se pueden producir una serie de productos agrícolas en 4 estaciones diferentes.

 

Pусский
Каршамба, расположенный в 35 км к востоку от Самсуна с населением 138 840 человек, является одним из первых центров турецкой цивилизации в Анатолии. Каршамба, расположенный по обе стороны реки Ешилирмак, обладает значительными природными ресурсами, и это богатство отражено в его истории, восходящей к 4 000 году до нашей эры. Чаршамба стоит на плодородной земле, где от ореха до арбуза можно производить ряд сельскохозяйственных продуктов в 4 разных сезона.ÇARŞAMBA FOTO (2).JPG