Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Ladik İlçesi

     

       KONUM (NAVIGATION)

Kuruluşu çok eski dönemlere uzanan Ladik, 1880 yılına kadar bucak olarak Havza ilçesinde yer alırken 1880-1925 yılları arasında Sivas Sancağının Amasya iline, bu tarihten  bir müddet sonra da nahiye olarak Havza ilçesine bağlanır. 1929 yılında ise Samsun'a bağlı bir ilçe konumuna getirilir. Ankara-Samsun Karayolu üzerinde, Toptepe (Doruk) Sapağı ile başlayan Erzincan yolunun 12. kilometresinde bulunan Akdağ'ın etekleri üzerinde kurulmuş olan ilçe, il merkezine 80 km uzaklıktadır. Sahilden 950 m yükseklikte olması Ladik'i iklim ve doğal ortam yöntemleriyle diğer Samsun ilçelerinden farklı kılar. Ladik, Kuzey Anadolu fayı boyunca oluşan  Ladik ovasının kuzeyinde, Akdağ'ın eteklerinde kurulmuştur. Denizden yüksekliği 950 metredir. Doğusunda Taşova, batısında Havza, güneyinde Suluova, kuzeyinde ise Kavak ve Asarcık ilçeleri ile komşudur. 596 km²’lik yüz ölçümüne sahiptir. Nüfusu 16 bin civarındadır.

Located at the 12th kilometer of the Erzincan road, Ladik is established in the slopes of Akdag Mount and is 80 km away from the city center. Ladik has a deep historical background and you may witness it in every corner of the district.  Due to the district's altitude of 950 m, Ladik differs from other Samsun districts with its climate and environment. The district has a sharp continental climate and snowy winters; therefore Ladik hosts the only ski center of Samsun. The district has a population of roughly 16 thousand.

عربى
تقع على الكيلو 12 من طريق Erzincan ، تأسست Ladik في منحدرات Akdağ وعلى بعد 80 كم من وسط المدينة. تتمتع Ladik بخلفية تاريخية عميقة وقد تشهدها في كل ركن من أركان المدينة. نظرًا لارتفاع المدينة البالغ 950 مترًا ، تختلف لاديك عن مناطق سامسون الأخرى بمناخها وبيئتها. تتمتع المدينة بمناخ قاري حاد ، وشتاء ثلجي ، وبالتالي تستضيف لاديك مركز التزلج الوحيد في سامسون. يبلغ عدد سكان المدينة حوالي 16.000 نسمة.

Française
Situé au 12ème kilomètre de la route d'Erzincan, Ladik s'est implanté sur les pentes d'Akdağ et se trouve à 80 km du centre-ville. Ladik a un passé historique profond et vous pouvez en être témoin dans tous les coins de la ville. En raison de l'altitude de la ville de 950 m., Ladik diffère des autres quartiers de Samsun par son climat et son environnement. La ville a un climat continental rigoureux et des hivers enneigés, et donc Ladik accueille le seul centre de ski de Samsun. La ville a une population d'environ 16.000.

Espanol
Ubicado en el kilómetro 12 de la carretera Erzincan, Ladik se estableció en las laderas de Akdağ y está a 80 km del centro de la ciudad. Ladik tiene un profundo trasfondo histórico y puedes presenciarlo en cada rincón de la ciudad. Debido a la altitud de la ciudad de 950 m., Ladik se diferencia de otros distritos de Samsun por su clima y medio ambiente. La ciudad tiene un clima continental agudo e inviernos nevados, por lo que Ladik alberga el único centro de esquí de Samsun. La ciudad tiene una población de aproximadamente 16.000 habitantes.

Pусский

Ладик расположен на 12-м километре дороги Эрзинджан, на склонах Акдага, в 80 км от центра города. Ладик имеет глубокую историческую основу, и вы можете увидеть ее в каждом уголке города. Из-за того, что город находится на высоте 950 м над уровнем моря, Ладик отличается от других районов Самсуна своим климатом и окружающей средой. В городе резко континентальный климат и снежные зимы, поэтому в Ладике находится единственный горнолыжный центр Самсуна. Население города составляет около 16 000 человек.