Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Yakakent İlçesi               KONUM  (NAVIGATION)

              Yakakent 1800 yıllarında Gerze’den gelen 3 – 4 aile ile kurulmuş, 1893 – 1895 yıllarında Rus işgalinden kaçan Doğu Karadenizlilerin ve 1922 yılında Selanik’ten gelen göçmenlerin yerleşmesiyle büyümüştür. 1896 yılında muhtarlık, 1 Mart 1963 yılında Belediye Teşkilatı kurulmuştur. Aynı yıl Gümenez olan ismi, kıyı şehri anlamına gelen Yakakent olarak değiştirilmiştir. 1963 yılından sonra “Kıyı Şehri” anlamına gelen “YAKAKENT” ismini almıştır. Yakakent 09.05.1990 gün ve 20523 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 3644 sayılı 130 İlçe Kurulması hakkında kanun ile kurulmuş, ancak 1991 yılında İlçe teşkilatlanmıştır     

Yakakent Karadeniz kıyısında Sinop il sınırı arasındaki geçit noktasındadır. Samsun iline bağlı ilçenin Samsun 'a uzaklığı 84 km dir. Doğusunda Alaçam, Batısında Gerze, Güneyinde Canik Dağları, Kuzeyinde Karadeniz yer almaktadır. Kıyılar denize bazı yerlerde yatay, bazı yerlerde diktir. İlçenin 14 Km. kıyı şeridi ve 4 Km. Sahil Bandı vardır. Köylerle birlikte yüzölçümü 204 Km2.’dir. İlçe Merkezinin ortalama yüksekliği 3 m. İlçenin rakımı ortalama 690 m.’dir
             Dağlar; İlçenin güneyinde Canik Dağları bulunmakta olup; Uzunkız’da Köse Osman Tepesi 1397 m., Uzunkız - Karaaba arasında Sivri Tepe 1298 m, Mutaflı Gökyar Mahallesi Kaşbaşı Tepesi 1136 m.’dir.
             
Akarsular; İlçenin önemli akarsuları Yakakent Çayı ve Celevit Çaylarıdır.
             İlçenin 103 Km2 ormanlık sahası mevcuttur. Ormanlarımızda çoğunlukla çam, meşe, kayın, köknar ağaçları bulunmakla birlikte defne alanı olarak da zengindir.
            
 İlçeye 7 km. uzaklıkta Samsun - Sinop karayolu üzerinde bulunan Çamgölü mevkii denizin, ormanla iç içe olduğu bir doğa harikasıdır. Çam ağaçlarının denizle kucaklaştığı bu eşsiz sahil maviyle yeşilin en güzel uyumunu yaratmıştır. Bu yöre Orman İşletme Müdürlüğü tarafından piknik yeri olarak düzenlenmiştir
             Kozköy Mahallesi mevkiinde sahil şeridi ise kumsal ve doğal plajı ile ilçeye ayrı bir güzellik katmaktadır.    
             Kayalıköyü mevkiindeki kunduz (Balık) gölü özellikle ilkbahar ve yaz aylarında kamp yeri olarak kullanılmaktadır.
 
            En önemli yemek içli mantıdır. Kıymalı ve cevizli olarak yapılan mantı sarımsaklı yoğurtla yenir. Ördek ve Tavuk etinden tirit de yapılır. İlçe nüfusu 9000 civarıdır.

            English
        Yakakent, the mostwest town of Samsun was established by 3-4 families migrated from neighbour town of Sinop. Later, the population of the town increased by people migrated from Russian invasion during 1893-1895 war and from Selanik-Greece in 1922. Yakakent is the border town of Samsun that stands nearby Sinop/Gerze. It is 84km away from town centre. Population of the town is about 9.000. The town has an intact nature and clean sea and visited mostly during summmer days.
          
             عربى
           ياكاكانت، بلدة سامسون الغربية التي تم إنشاؤها من قبل 3-4 عائلات هاجرت من بلدة سينوب المجاورة.في وقت لاحق، زاد عدد سكان المدينة من قبل الناس هاجروا من الغزو الروسي خلال حرب 1893-1895 ومن اليونان في عام 1922.ياكاكانت هي بلدة سامسون الحدودية التي تقف في مكان قريب سينوب.ويقع على بعد 84 كم من وسط المدينة. يبلغ عدد سكان المدينة حوالي 9.000 نسمة.المدينة لديها طبيعة سليمة والبحر النظيف وزار معظمها خلال أيام سومر.

           Française

         Yakakent, la ville la plus à l'ouest de Samsun a été fondée par 3-4 familles émigrées de la ville voisine de Sinop.Plus tard, la population de la ville a augmenté par les personnes qui ont émigré de l'invasion russe pendant la guerre de 1893-1895 et de Selanik-Grèce en 1922. Yakakent est la ville frontalière de Samsun qui se trouve à proximité de Sinop / Gerze.Il est à 84 km du centre-ville.La population de la ville est d'environ 9 000 habitants.La ville a une nature intacte et une mer propre et visitée principalement pendant les jours d'été.

          Espanol
          Yakakent, la ciudad más occidental de Samsun, fue fundada por 3-4 familias inmigrantes de la cercana ciudad de Sinop.Más tarde, la población de la ciudad se incrementó por las personas que emigraron de la invasión rusa durante la guerra de 1893-1895 y de Selanik-Grecia en 1922. Yakakent es la ciudad fronteriza de Samsun, que está cerca de Sinop / Gerze.Se encuentra a 84 km del centro de la ciudad.La población de la ciudad es de aproximadamente 9.000 habitantes.La ciudad tiene una naturaleza virgen y un mar limpio que se visita principalmente durante los días de verano.
       Pусский
        Якакент, самый западный город Самсуна, был основан 3-4 семьями, мигрировавшими из соседнего города Синоп. Позже население города увеличилось за счет людей, мигрировавших из русских вторжений во время войны 1893-1895 годов и из Селаник-Греции в 1922 году. Якакент - это приграничный город Самсун, расположенный недалеко от Синопа / Герзе. Это 84 км от центра города. Население города составляет около 9.000 человек. В городе нетронутая природа и чистое море, и его посещают в основном в летние дни.