Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Bafra Nokulu


SAMSUN-YEREL MUTFAK-NOKUL-GÜLCAN ACAR (2).jpg

Coğrafi İşaretin TürüMahreç İşareti
Dosya NumarasıC2012/079
Başvuru Tarihi20.06.2012
Tescil Numarası227
Tescil Tarihi06.11.2017
Ürün GrubuFırıncılık ve Pastacılık Mamülleri, Hamur İşleri, Tatlılar
Başvuru Yapan/Tescil EttirenSamsun Büyükşehir Belediyesi

 
   Bafra Nokulu; mayalı hamurdan açılmış yufkanın içerisine ceviz, kuru üzüm, şeker karışımı konularak yapılan ve şerbetsiz baklava olarak da adlandırılan bir tatlı çeşididir.
   Diğer yörelerde üretilen benzer ürünlerden ayrılmasını sağlayan en önemli özelliği hamurunda kabartma tozunun kullanılmaması ve içine yumurta katılmamasıdır. Bununla birlikte farklı olarak hamurunda sirke kullanılmakta ve bu sebeple ürün oldukça gevrek olmaktadır.

Üretim :
Malzemeler (10 Kişilik):
Hamur İçin:
200 gr yoğurt, 160 gr sıvı yağ, 6 gr tuz, 3 gr maya, 10 gr sirke, 30 gr şeker, 300 gr su, 850 gr un
İç Malzeme İçin: 1 kg ceviz, 250 gr şeker, 500 gr kuru üzüm
Yağlamak İçin: 350 gr sıvı yağ, 150 gr tereyağı
Üzeri İçin: 3 adet yumurta sarısı, 10 gr şeker, 10 gr sıvı yağ

   Hamur malzemeleri karıştırılır ve kulak memesi kıvamına gelinceye kadar elle yoğrulur. Yoğurma işlemi bittikten sonra hamur 4 eşit parçaya ayrılır ve 30 dakika kadar dinlendirilir. Hamurlar oklava yardımıyla çok ince olacak şekilde açılır. Bir fırça yardımıyla yufkanın üstüne tereyağı ve sıvı yağ karışımı sürülür.  Bu yufka üzerine iri dövülmüş ceviz, şeker ve kuru üzüm karışımından meydana gelen iç malzemede konulduktan sonra rulo şeklinde sarılır ve 10 cm aralıklarla kesilir. Kesilen parçalar önceden yağlanmış tepsinin içerisine yerleştirilir ve üzerlerine şeker, sıvı yağ ve yumurtadan oluşan karışım bolca sürülür.
   Nokul tepsisi, önceden ısıtılmış 180°C’lik fırına konulur ve hamurlar kızarıncaya kadar pişirilir. Fırından alınan nokullar, soğuduktan sonra tüketime sunulur

Coğrafi İşaret Sicil Belgesi