Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Terme Pidesi

terme.jpg

Coğrafi İşaretin TürüMahreç İşareti
Dosya NumarasıC2008/022
Başvuru Tarihi31.03.2008
Tescil Numarası129
Tescil Tarihi02.03.2010
Ürün GrubuFırıncılık ve Pastacılık Mamulleri, Hamur İşleri, Tatlılar
Başvuru Yapan/Tescil EttirenÖzler Pide ve Çorba Salonu Otomotiv İnşaat Arıcılık San. ve Tic. Ltd Şirk.


   
   Karadeniz Bölgesi’nde, pişirme biçimleri ve kullanılan malzemeler açısından yerel farklılıklar gösteren çok sayıda pide çeşidini görmemiz mümkündür.  Samsun ilinde yapılan pideler de farklı karakterleri ile göze çarpmaktadır.

   Terme Pidesi, açık olarak yapılan ve eni geniş olan bir pide çeşididir. İç malzeme olarak genellikle kuşbaşı et, peynir, pastırma, sucuk, çökelek, ıspanak ve yumurta kullanılır. Bu malzemeler isteğe göre ayrı ayrı olarak veya karıştırılarak pidenin içerisine yerleştirilir. Ortalama bir pide 15 cm genişliğinde ve 70-80 cm uzunluğunda olur.

   Pide hamuru açıldıktan sonra hamurun kenarları tam olarak kapatılmadan hafifçe içe doğru kapatılır. İç malzemesi bolca konulan pide hamuru meşe odunu ateşiyle ısıtılan taş fırına atılır ve üstü iyice kızarıncaya kadar pişirilir. Tercihe göre pidenin üzerine yumurta da eklenir. Geleneksel uygulamada Terme pidesine eklenen yumurta malzeme üzerine dağıtılmadan bütün olarak pişirilir. Piştikten sonra fırından alınan pide, kenarlarına yağ sürüldükten sonra genellikle bütün olarak servis edilir.

Coğrafi İşaret Sicil Belgesi