Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Bafra Tütün Müzesi

Bafra’nın ekonomik, siyasi ve kültürel hayatında büyük etkileri ve izleri olan tütünün geçmişinin unutulmaması, tütün üretimi ve işlenmesindeki alet ve araçların kaybolmaması amacı ile bir zamanlar tütün şirketi eksperinin lojmanı olan kaymakamlık eski lojmanın Tütün Müzesi olarak düzenlenmesi için Bafra İçin Hepimiz Platformu tarafından 2013 yılında bir proje hazırlanmıştır.
Bu proje ile eski lojman, İl Özel İdaresinden Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne aktarılmıştır. "Turizmin geliştirilmesine yönelik küçük ölçekli altyapı yatırımlarına mali destek programı" kapsamında Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) tarafından yapılan desteklerle bitirilen müze 27 Şubat 2018 tarihinde ziyarete açılmış 09.07.2020 tarih ve 491033 sayılı Makam Onayı ile Belediye bünyesinde Bafra Tütün Müzesi kurulmuştur.
Müzemiz bahçe alanı ve 2 kattan oluşmaktadır. Alt kat sofa (geniş) alan, müze depo alanı, elektrik istemleri odası, müze kafe alanı ve tuvaletlerden oluşmaktadır. Üst kat sergi-eğitim odası, yönetim odası ve tuvaletlerden oluşmaktadır.

Müzenin Kurulma Amacı:
Bafra tütünü çok düşük oranda nikotinli, küçük boyutlu, açık kırmızı renkli, ince damarlı, ince nesiçli elastikiyeti yüksek, tok içimli, tatlı, aromatik kokulu tütündür. Yabancı sigara üreticileri sigara ıslah etmek, aromatik özelliklerinden dolayı kalitelerini yükseltmek, lüks harmanların nefasetini arttırmak, tok içimli çeşitler yapmak maksadıyla bu tütünü talep etmekteydiler. Özellikle Bafra tütünleri dünyanın en yüksek nitelikli sigara tütünleri olarak talep görmüştür. Küçük boyutları, ince nesiçleri, parlak ve cazip renkleri, kendilerine has kokuları, tat-lezzet ve içimi itibariyle eşi bulunmayan tütünler olmuşlardır. 1887 yılında Reji idaresi tarafından Samsun’da Türkiye’nin 2.büyük sigara fabrikasının faaliyete başlamasıyla tütün şehrin önemli bir ekonomik ürünü haline gelmiştir. Samsun’da üretilen Bafra ve Samsun sigaraları şehrin ve ilçenin en önemli markaları olarak yerini almıştır.
Bafra’nın en önemli tarım ve kültür öğelerinden olan tütünün önemine atfen yapılan ve 2018 yılında açılan bu müzede fabrikada yaprak tütünlerin geçirdiği aşamalar; balyalama, nemlendirme, açım, harmanlama, kıyım, sigara sarma, paketleme, ambalajlama işlemine kadar makinelerle görsel olarak sergilenmektedir.
Müze bahçesinde ise tütün tohumlarının ekiminden, fideliklerin toprağa dikimi, hasat kırım işleminden kurutulmasına kadar aşamalar uygulamalı gösterilmektedir.
Bafra’nın tarihine ve kimliğine damgasını vurmuş, bir zamanlar ekonomisini sırtlamış, kültürünü ve sosyal hayatını derinden etkilemiş tütünün müze ile korunarak sahip çıkılması Bafra’nın sosyal hayatına ve prestijine büyük katkı sağlayacaktır. 

Tel: +90 (362) 543 10 30
Adres: 
Kızılırmak Mah. Kaymakam Sok. No:2 Bafra/SAMSUN
Ziyaret Saatleri: 
08.00-17.00
Ziyaret Günleri: 
Müze 7 gün hizmet vermektedir, ücretsizdir.

Opened in 2016, Bafra Tutun Museum exhibits one of the most significant agricultural products of the region, tobacco. Besides the instruments related to tobacco farming, all stages of the tobacco farming from sowing to drying period are demonstrated in the garden of the museum.
Tel: 
+90 (362) 543 10 30
Address: 
Kizilirmak Mah. Kaymakam Sok. No:2 Bafra/SAMSUN
Working hours: 
8 a.m.-5 p.m.
Working days: 
The museum is open all week and it is free of charge.

عافتتح متحف Bafra Tutun في عام 2016 ، ويعرض أحد أهم المنتجات الزراعية في المنطقة ، وهو التبغ. إلى جانب الأدوات المتعلقة بزراعة التبغ ، يتم عرض جميع مراحل زراعة التبغ من البذر إلى فترة التجفيف في حديقة المتحف.
Tel:
+90 (362) 543 10 30
العنوان:
Kizilirmak Mah. Kaymakam سوك. لا: 2 بافرا / سامسون
ساعات العمل:
8 صباحا - 5 مساءا
أيام العمل:
المتحف مفتوح طوال الأسبوع وهو مجاني.

Ouvert en 2016, le musée Bafra Tutun expose l'un des produits agricoles les plus importants de la région, le tabac. Outre les instruments liés à la culture du tabac, toutes les étapes de la culture du tabac, du semis au séchage, sont présentées dans le jardin du musée.
Tél. :
+90 (362) 543 10 30
Adresse :
Kizilirmak Mah. Kaymakam Sok. N° : 2 Bafra/SAMSUN
Horaires de travail :
08:00-17:00
Jours ouvrables :
Le musée est ouvert toute la semaine et il est gratuit.

Inaugurado en 2016, el Museo Bafra Tutun exhibe uno de los productos agrícolas más significativos de la región, el tabaco. Además de los instrumentos relacionados con el cultivo del tabaco, en el jardín del museo se muestran todas las etapas del cultivo del tabaco, desde la siembra hasta el período de secado.
Tel:
+90 (362) 543 10 30
Dirección:
Kizilirmak Mah. Kaymakam Sok. No: 2 Bafra/SAMSUN
Horas de trabajo:
8 a.m .- 5 p.m.
Días laborables:
El museo está abierto toda la semana y es gratuito.

В открытом в 2016 году музее Бафра Тутун выставлен один из самых значимых сельскохозяйственных продуктов региона - табак. Помимо инструментов, связанных с выращиванием табака, в саду музея демонстрируются все этапы выращивания табака от посева до периода сушки.
Тел:
+90 (362) 543 10 30
Адрес:
Kizilirmak Mah. Kaymakam Sok. №: 2 Бафра/SAMSUN
Режим работы:
с 8.00 до 17.00.
Рабочие дни:
Музей открыт всю неделю и бесплатно.

Konum (Navigation)

  • Bafra Tütün Müzesi
  • Bafra Tütün Müzesi
  • Bafra Tütün Müzesi
  • Bafra Tütün Müzesi
  • Bafra Tütün Müzesi