Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Halk Oyunları

    Samsun Oyunlarının Karakteristik Özellikleri:
   
Samsun yöresi oyunlarının bazıları eller tutularak, eller tutulup dirsekler birleştirilerek, eller omuza atılarak oynandığı gibi eller tutuşmadan karşılıklı oynanan oyunları da vardır. Çökme figürü, el vurma figürü çapraz yürüme figürü topuk vurma ya da ayak ucu vurma figürü dönme figürü oyunlar içerisinde yer almaktadır. Oyunlar genellikle oyuncuların belli bir alan içerisinde dolaşması şeklinde icra edilir. Az da olsa düz sıra halinde oynanan oyunlara rastlanılmaktadır (Alafranga Oyunu). Oyunların oynanışında hiçbir zaman daire oluşturulmamaktadır. Oyunlar genellikle yavaş başlar. İlerleyen bölümlerde hızlanır. Bazı oyunlarda oyuncuların nara attıkları (Sarhoş Barı ve Kaba Ceviz) gözlenir. Karşılama türü oyunlarda yaygın bir şekilde omuz sallama figürü vardır. Erkeklerin omuz sallama figürleri kızlara nazaran daha ağır ve diktir.

   Samsun halk oyunları yönünden ülkemizde geçiş bölgesi sayılan illerimiz arasındadır. Cumhuriyetimizin kuruluşundan sonra bölgeye yerleşen Balkan Göçmenleri Hora-Karşılamaları yöreye getirmiştir. Doğu Karadeniz Bölgesinden kente gelen göçler nedeni ile horon çeşitleri yaygınlaşmıştır. Ladik, Havza, Bafra, Terme ve Vezirköprü ilçelerimizde de semah ve halay çeşitlerine rastlamamamız mümkündür.

   Tespit edilen Samsun Halk Dansları İsimleri:
  
Sarıkız, Tombul Gelin, Samsun Sallaması, Sarıkız İkileme, Demirağa, Zirto, Kabadayı, Kasap, Samsun Horonu, Tombul Gelin, Rumeli Dik Horonu, Köroğlu, Kızlar Havası, Çarşamba Çiftetellisi, Çarşamba Düz Oyun Havası, Çarşamba Karşılaması, Sağır Perde, Anadolu Çiftetellisi, Karaçalı, Kasap, Kaba Ceviz, Alafranga, Gürcü Horonu, Üçlü Horon, Gürcü Horonu, Horon Kurma Üç ayak, Makinalı, Tamzara, Hoş Bilezik, Temur Ağa, Sarhoş Barı, Sarı Kız, Oduncular, Ağam Ben Yandım, Yelleme, Ladik Horonu, Ladik Semahı, Oduncular.

   Samsun Halk Dansları Giysileri:
   • Kadın Giysileri:
Çarık, Çorap, Paçalı Don, Üç Etek, Önlük, Başlık, İç Yelek, Cepken
   • Erkek Giysileri: Çarık, Çorap, Şalvar, Aba, Gömlek, Bel Kuşağı

   Samsun Halk Danslarında Kullanılan Çalgılar:
   • Bağlama, Tambura, Cura, Zurna, Klarnet, Kaba Davul, Davulbaz, Tef, Cümbüş, Kaval, Mızıka, Kemençe


Daha ayrıntılı bilgi için tıklayınız...