Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Akdağ Yaylası ve Kayak Merkezi


Akdağ Yaylası ve Kayak Merkezi


İlçeye 7 km mesafede bulunan Akdağ Dağının zirvesinde 1788 m rakımlı Uzunyazı Tepe ile 1404 m rakımlı Yemişen Tepe arasında kurulmuş olan Akdağ Kış Sporları ve Kayak Merkezi, arazi yapısı itibariyle çok uzun kayak pist alanlarına sahiptir ve olimpik kayak alanlarına kıyasla daha elverişli bir konuma sahiptir. Ayrıca, bu alanın doğal çimle kaplı oluşu, burada yaz aylarında çim kayağının yapılmasına imkân sağlamakta ve 5 yıldır yapılan Yayla Şenliklerinde de çim kayağı yarışmaları düzenlenmektedir.

Kayak alanının ilçe merkezine yakın oluşu ve alana her türlü araçla ulaşım imkânı bulunması, konaklama ve diğer ihtiyaçların karşılanmasına imkân vermektedir.

Akdag Plateau and Ski Resort

Akdag Winter Sports and Ski Resort located 7 km away from the district center. It is built between 5866 ft Uzunyazi Hill and 4606 ft Yemisen Hill on the summit of the Akdag Mountain. The facility has long ski run areas thanks to its land structure and has a more convenient location compared to the olympic ski areas. Moreover, since the mountain is covered with natural grass, it allows grass skiing in the summer months and grass skiing competitions have been held in the Plateau Festivities for the last 5 years.
As the facility is close to town center and is easily accessible, your accommodation and other needs can be fulfilled
.