Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Turizm Etkinlikleri (Touristic Activities)Samsun'da turizmin vazgeçilmez üçlüsü denizin, kumun, güneşin yanısıra artık birçok insanda tutku halini almış alternatif turizm aktivitelerinin gerçekleştrildiği alanları içiçe bulabilirsiniz.
  13 tanesı mavi bayrağa sahip olan ve Yakakent'ten Terme'ye kadar uzanan sahil bandı üzerindeki doğal plajlar denize girmek için idealdir. Yakakent Çamgölü mevkiinde çam ormanlarıyla kaplı yemyeşil tepeler, masmavi sulara iner. Eşsiz güzellikteki sahili ile denizle içiçe bir yaşamın sürdürüldüğü şirin bir kıyı kasabası olan Yakakent'de gün batımı ise gerçekten görülmeye değer güzelliktedir. Terme ilçesi bir de tarihin ilginç ve çekici savaşçı kadınlarının yaşadığı yer olarak bilinir.

Sahil bandı üzerinde Alaçam, Bafra ve 19 Mayıs ilçelerimizin topraklarının bir bölümünü kaplayan Kızılırmak Deltası sulak alanı, flora ve faunasıyla ülkemizin eko-turizm alanında en ilginç köşelerinden biridir.

Deltada, 19 Mayıs ilçesi, yörükler mevkiinde ilkbaharda tabanı tamamen suyla kaplanan yaprakdöker ağaçlardan oluşmuş Galeriç ormanı yaban hayatı açısından oldukça ilgi çekicidir.

Samsun, termal turizm açısından da oldukça önemli merkezlere sahiptir. Havza ve Ladik kaplıcaları ikibin yıldan beri bilinen sağlık merkezleridir. Havza 25 Mayıs Termal Tesisleri turizm bakanlığınca "Termel Turizm Merkezi" olarak ilan edilmiştir. Ladik'deki Hamamayağı kaplıcası ise ülkemizdeki birinci derecede önemli ve öncelikli kaplıca merkezlerindendir. Radyoaktif özellik gösteren Ladik kaplıca suları, organizma üzerinde uyarıcı etki yapar. Bu nedenle bu suya "GENÇLİK SUYU" adı verilir. Havza ve Ladik'deki kaplıca sularının başta romatizmal hastalıklar olmak üzere, kadın hastalıkları, sinirsel hastalıklar, eklem hastalıkları ve kireçlenme gibi hastalıkların tedavisinde olumlu etki yaptıkları tıbbi olarak da kanıtlanmıştır.

Samsun'un yaylaları da diğer karadeniz yaylaları gibi; yeşili, temiz havayı ve sessizliği özleyenlere kucak açmaya hazırdır. Samsun'dan yaylalara ulaşmak oldukça kolaydır. yaylaların yolları aracınızla bile kolaylıkla gidebileceğiniz durumdadır.

Ladik-Akdağ yaylaları, Vezirköprü-Kunduz dağı yaylaları her mevsim farklı güzellikleri barındırırlar. Kunduz yaylalarının orman dokusuyla içiçe oluşları ve ormanların Altınkaya Baraj Gölüyle birleşmesi bölgeye bambaşka bir güzellik kazandırmaktadır. Burası yayla turizminin yanısıra doğa yürüyüşleri, su sporları, balık avcılığı, motor gezileri, çim kayağı, yamaç paraşütü ve kampçılık için son derece elverişli alanlara sahiptir. Bölgedeki Orman İşletme tesisi ise yaz kış gelenlerin dinlenme ve konaklama ihtiyacını karşılamaktadır. Ancak tesislerde önceden rezervasyon yaptırmak gereklidir.

İlimizin bir çok yaylasında şenlikler düzenlenmektedir. Detaylı bilgi için Şenlikler ve Festivaller takvimine bakabilirsiniz.

Samsun doğal güzelliklerinin yanısıra tarihi alanlarıyla da dikkat çekicidir. Paleolitik dönemde yerleşim yeri olarak kullanılmış, Tekkeköy mağara-kale yerleşimleri; M.Ö. 5000 yıllarından bu yana sürekli yerleşim yeri olarak kullanılagelmiş, Bafra ikiztepe ve bugün bile sularını, galerilerini, merdivenlerini, görebileceğimiz 3000 yıl öncesinden gelen Kızılırmak Vadisindeki Asarkale; Paflagonlara ait kaya mezarları, Amazonların yaptığı ileri sürülen Garpu kalesi görülmeye değerdir.

Samsun'da Anadolu ahşap mimarisinin en güzel örneklerini de görebilirsiniz. Çarşamba'daki Göğçeli Cami bunlardan en ilginç olanıdır. Yapımında hiç çivi kullanılmamış olan yapı, kesin yapım tarihi bilinmemekle birlikte yaklaşık 800 yıldır sapasağlam ayakta kalmıştır.

In addition to the indispensable trio of tourism, sea, sand and sun, you can now find a number of alternative tourism activities in Samsun. The natural beaches on the coastline stretching from Yakakent to Terme, 13 of which have blue flags, are ideal for swimming.

Further, in the most west part of the city, in Yakakent Çamgölü picnic area, where green hills covered with pine forests descend into deep blue waters, form a unique beauty.

Terme, the most east town of the city, on the other hand known as the place where warrior women (Amazons) lived.

Kızılırmak Delta, which covers an important part of the lands of Alaçam, Bafra and 19 Mayıs towns located on the west coastline, is one of the most interesting corners of our country in terms of eco-tourism with its flora and fauna. The flooded forest in the delta has a vital importance for the wild life of the Delta and attracts thousands of visitors.

Samsun is home of thermal tourism as well. Havza and Ladik towns welcome its visitors for ages due thanks to their healing water. Since these towns are located on fault lines, they have rich ground water resources. These hot spiring have been medically proven that they have a positive effect on the treatment of diseases such as gynaecological diseases, nervous diseases, joint diseases and calcification, as well as rheumatic diseases.

Just as other high plateaus of Black sea region, Samsun's plateaus offer a perfect sightseeing and fresh air to their visitors. Moreover, they are easily accesible comparing to their counterparts in other cities.

In this regard, Ladik-Akdağ plateaus, Vezirköprü-Kunduz mountain plateaus harbor different beauties in every season.In addition to plateau tourism, Kunduz mountain has extremely convenient areas for nature walks, water sports, fishing, motor trips, grass skiing, paragliding and camping. Further, in these plateaus every year plateau fests are organised.

Besides its natural beauties Samsun also has significant historical sites. Tekkeköy cave-castle settlements used as settlements since the Paleolithic period (B.C. 5000) till today. Bafra İkiztepe, and Asarkale in Kızılırmak Valley also hosting inhabitants since 3000 years. The rock tombs of the Paphlagons and the Garpu castle claimed to have been built by the Amazons are worth seeing.

You may also see the best samples of Anatolian wooden architecture in Samsun. Göğçeli Mosque in Çarşamba is among the most interesting of these. The mosque was built by a special technique by interlacing logs without using any nail. The exact age of structure is unknown, but it is believed to be older than 800 years according carbon tests.

Overall Samsun offers a number of different tourism activities in every different season of the year.