Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Su Altı Dalış


11164,sualtibalikadamjpg.png.jpg

Samsun, Karadeniz Bölgesinin kesintisiz en uzun sahil şeridine sahiptir. Samsun, her ne kadar Karadeniz’in doğal yapısı nedeniyle çok renkli bir sualtı dünyasına ev sahipliği yapamıyor olsa da Kirazlık Sanayi bölgesindeki dolum tesisleri ve liman içi gibi bölgeler haricinde deniz dalış aktiviteleri için değerlendirilmektedir.
Özellikle dalış turizmini geliştirmek adına Atakum Yat Marina'nın açığında batırılan Sahil Güvenlik Botu, şamandıralarla konumu belirtilerek, dalış için ideal bir nokta olmuştur. 2016 yılında batırılan bu botun etrafında su canlılarının varlığı gözlemlenmiştir. Aynı bölgenin mavi bayraklı plajlara olan yakınlığı da sularının temizliğini tescillemektedir.

Samsun has the longest coast line in the Black Sea Region. Due to nature of the Black Sea, Samsun does not have a colorful underwater world, but there are still good places for scuba diving.In order to improve scuba diving tourism, a coast guard boat sunk in 2016 and it became an ideal place for scuba diving. Over the course of time, aquatic creatures seen around the boat. This region, close to blue flag beaches, is also known for its clean beaches as well.