Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Bafra Deniz Feneri

Bafra Deniz Feneri, ilçemizin deniz kıyısında bulunan önemli bir ticaret merkezi olduğu için yüzyıllar boyu gemicilerin dikkatini çekmiştir. Gemiciler, alışveriş için sık sık Bafra kıyılarına demirlemişlerdir. Meydana gelebilecek deniz kazalarını önlemek amacıyla Osmanlılar zamanında, ilçenin kuzeybatısındaki Fener Köyü sınırları içinde Kızılırmak'la denizin birleştiği yere yakın ahşap bir deniz feneri yapılmıştır. Sonradan, Fransızlar yüksek bir demir fener inşa etmişlerdir. Söz konusu fener, bugünkü fenerin 750 m ilerisinde bulunuyordu. O tarihlerde bütün Türk sahillerindeki fenerlerin denetimi antlaşmalar gereği Fransızların kontrolü altındaydı. Elde edilen bilgilere göre Bafra, Fransızların kontrolü altındaydı. Fenerin ilk bekçileri Alaçamlı Conbuluk namı ile anılan Mehmet ve Bafralı Hasan Efendi’ydi. Fakat bu şahıslar, 1921 yıllarında Rumların Türk vatandaşlarına yaptıkları baskı, işkence ve katliamlar sonucunda feneri terk etmek zorunda kaldılar. Deniz dalgalarının sürekli olarak karayı aşındırması ve içeriye doğru girmesi, fenerin varlığını tehlikeye soktu. Sonunda, bugünkü fener yapılmış ve fener işlevini hala sürdürmektedir. Fener memurluğunu şu anda Selahattin ve Ferşat Özkan isimli iki kişi yürütmektedir. Bafra Deniz Feneri, 1937 yılında Fransızlar tarafından zamanın Türkiye Cumhuriyeti hükümetine devredilmiştir.

 

Özellikleri:

Denizden 50 m içeride, 7 direk üzerine yapılmıştır. Her direk 5 m uzunlukta olup, eni 3.5 m’dir. İçinde giriş kapısından kule üzerine kadar 99 merdiven mevcuttur. Işık 20 saniyede bir devir yapar. Her 5 saniyede bir sarı ışık çakar. Makine, 35 metrelik sırma çelik telin ucundaki 25 kg ağırlığındaki pikin zemberek vazifesi görmesiyle çalışıyor.

 

 

Bafra Light House has attracted sailors for many years due to the fact that it is an important trade center onshore. Sailors have often anchored in shores of Bafra district. Ottomans have constructed a wooden light house back then in order to prevent possible marine accidents. Back then, the light houses on Turk beaches were in French control. The light house was harmed due to sea waves and finally, they constructed the light house which still operates today. Bafra Light House was handed down to Turkish Republic by French in 1937.

 

Features:

The light house is constructed on 7 columns, 50 m into the sea. All columns have a length of 5 m and width of 3,5 m. There are 99 stairs in it. The light changes every 20 seconds. There flashes a yellow light every 5 seconds.