Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Ladik Yaylaları


2160 metre rakımlı Akdağ Dağının eteğinde kurulmuş ilçede çok geniş yaylalar mevcuttur. Bunlar arasında Ladik Yaylası, Hasırcı Yaylası, Gürcü Yaylası, Büyükkızoğlu Yaylası, Küpecik Yaylası, Çakırgümüş Yaylası ve Aktaş Yaylaları sayılabilir. Bu yaylalar temiz orman havası, olağanüstü elverişli yürüyüş alanları ile sağlık turizmi açısından da hayli önem kazanmaktadır. Ladik Yaylasında her yıl geleneksel Yayla Şenlikleri düzenlenmektedir.

a)    Ladik Yaylası ve Yayla Şenlikleri:

1500 metre rakımlı yaylanın ilçeye uzaklığı 7 km’dir ve yolu stabilize olduğundan her türlü araçla gidilebilir. Yayla evleri mevcut olup suyu da vardır. İlçenin turizm alanında var olan potansiyelini komşu ilçelerimizle paylaşmak, dostluk ve kardeşliği her yönüyle pekiştirmek, gelenek ve göreneklerimizle törelerimizi yeniden ve daha canlı yaşatmak amacıyla her yıl geleneksel Yayla Şenlikleri yapılmaktadır.

b)    Aktaş Yaylası:

950 metre rakımlı yaylanın ilçeye uzaklığı 9 km’dir. Yolu asfalt olup, her türlü araçla gidilebilir. Yayla evleri mevcut olup suyu da vardır. Ayrıca yayladan Ladik Gölü’nün tamamıyla görünmesi, çam ağaçları ile kaplı oluşu ve her tarafın kır çiçekleri ile süslenmiş olması özellikle insana huzur veren temiz yayla havası nedeniyle ilçe ve yöre halkını kendisine çekmekte ve mesire yeri olarak kullanılmakta olup, potansiyel turizm açısından da gelecek vaat etmektedir.

c)    Küpecik Yaylası:

1600 metre rakımlı yaylanın ilçeye uzaklığı 23 km’dir. Yolun 9 km’lik kısmı asfalt, kalan kısmı stabilize ve düzgün ham yol olup, her türlü araçla ulaşım imkanı vardır. Yayla evleri ve bol miktarda suyu mevcuttur. Bu yaylanın suyunun böbrek taşlarını erittiği halk tarafından söylenmekte olup halk tarafından bu tür hastalıkların tedavisi amacıyla kullanılmaktadır.

d)    Büyükkızoğlu Yaylası:

1600 metre rakımlı yaylanın ilçeye uzaklığı 10 km’dir. Yolu ham yol olup arazi araçlarıyla gidilebilir. Yayla evleri ve suyu vardır.

e)  Çakırgümüş Yaylası:

1500 metre rakımlı yaylanın ilçeye uzaklığı 12 km’dir. Yolu ham yol olup her türlü araçla ulaşım mümkündür. Yayla evleri ve suyu bulunmaktadır.

f)    Gürcü Yaylası:

1500 metre rakımlı yaylanın ilçeye uzaklığı 5 km’dir. Yolu stabilize olup her türlü araçla gidilebilir. Yayla evleri ve suyu mevcuttur.

 

There are very broad plateaus in the district which is founded on the foothills of the Akdag Mount which has 7086 ft altitude. Among the plateaus, there are Ladik Plateau, Hasirci Plateau, Gurcu Plateau, Buyukkizoglu Plateau, Kupecik Plateau, Cakirgumus Plateau and Aktas Plateau. Plateaus are very important for health tourism due to fresh air and trekking areas. There happens Plateau Festivities in Ladik Plateau every year.

 

a)      Ladik Plateau and Plateau Festivities:

It is 7 km away from the district and has 4921 m altitude. Road to there is appropriate to go with any car. There are plateau homes and water. To improve friendship and memorise our traditions, there happens traditional Plateau Festivities every year.

b)     Aktas Plateau:

It is 9 km away from the district and has 3116 ft altitude. Road to there is appropriate to go with any car. You can see all of the Ladik Lake from here, the plateau is full of pine trees and everywhere is adorned with wild flowers. That peaceful plateau air attracts people from the district ad the town. The plateau is also used as a picnic area and it is promising for tourism. There are plateau homes and water.

c)      Kupecik Plateau:

It is 23 km away from the district and has 5249 m altitude. Only 9 km of the road is asphalt but the rest is also appropriate to go with any car. There are plateau homes and water. Water of this plateau is called to be healing and used by the people there to cure diseases such as kidney stone.

d)     Buyukkizoglu Plateau:

It is 10 km away from the district and has 5249 ft altitude. The road to there is appropriate to go with any car. There are plateau homes and water.

e)      Cakirgumus Plateau:

It is 12 km away from the district and has 4921 ft altitude. The road to there is appropriate to go with any car. There are plateau homes and water.

f)       Gurcu Plateau:

It is 5 km away from the district and has 4921 ft altitude. The road to there is appropriate to go with any car. There are plateau homes and water.