Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Çakallı Köprüsü

YOLBUL (NAVIGATION)Samsun’un Kavak ilçesinin Çakallı Köyü eski Ankara yolu üzerinde Tersakan çayı üzerine kurulmuş çift gözlü bir kemer köprüdür. Kitabesinde 1882 yılında yapıldığı yazmaktadır. Köprü halen araç trafiğine açık ve sağlam bir durumdadır. Düzgün kesme taştan yığma olarak yapılmış, yüksekliği yaklaşık 6-7 metre, kemer açıklıkları ise 3 metre civarındadır. Ortada kemerleri taşıyan ayak dere yatağına kenarlardaki taşıyıcılar ise toprak zemine oturtulmuştur.

The Cakalli Double Arch Bridge is about 6-7 meters high and about 3 meters wide. On its inscription, date of construction is written as 1882. The bridge, located in the old road to Ankara is still in good condition and in service.

عربى
يبلغ ارتفاع جسر Çakallı Double Arch حوالي 6/7 أمتار وعرضه حوالي 3 أمتار. على الكتابة ، تاريخ البناء مكتوب على أنه 1882. الجسر الواقع على الطريق القديم المؤدي إلى أنقرة لا يزال في حالة جيدة وفي الخدمة.

Française
Le pont à double arc de Çakallı mesure environ 6/7 mètres de haut et environ 3 mètres de large. Sur son inscription, date de construction écrite comme 1882. Le pont, situé sur l'ancienne route d'Ankara est toujours en bon état et en service.

Espanol
El puente de doble arco de Çakallı tiene unos 6/7 metros de altura y unos 3 metros de ancho. En la inscripción, la fecha de construcción está escrita como 1882. El puente en la antigua carretera a Ankara todavía está en buenas condiciones y en servicio.

Pусский
Двойной арочный мост Чакаллы имеет высоту около 6/7 метров и ширину около 3 метров. На надписи дата постройки - 1882 год. Мост на старой дороге в Анкару до сих пор находится в хорошем состоянии и находится в эксплуатации.