Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Türkiye Kültür Yolu Festivalleri Avrupa Festivaller Birliği (EFA) üyesi oldu.

Türkiye Kültür Yolu Festivalleri Avrupa'nın en seçkin kültür sanat festivallerini bünyesinde barındıran Avrupa Festivaller Birliği (EFA) üyesi oldu.

EFA üyeliği ile birlikte Anadolu'nun zengin kültürel mirası, Türkiye Kültür Yolu Festivalleri aracılığıyla dünya sahnesine taşınacak. 

Anadolu'nun zengin tarih, kültür, sanat ve uygarlık kimliğinin tüm dünyaya taşınması amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen  Kültür Yolu Festivalleri uluslararası alanlarda yerini aldı. Festival, 1952 yılından bu yana Avrupa'nın en seçkin kültür sanat festivallerini bünyesinde barındıran Avrupa Festivaller Birliği (EFA) üyeliğine kabul edildi.

Avrupa Festivaller Birliği (EFA), 40 ülkede yer alan yaklaşık 100 festivali birleştiren ve sanat festivallerini destekleyen bir yapılanma olarak öne çıkıyor. Birliğin amacı, üye festivallerini Avrupa ve dünya çapında birleştirmek ve temsil etmek, sanatı izleyicilerle buluşturan alanlar sunmak, kültür-sanata erişim ve katılım hakkını temel bir insan hakkı olarak vurgulamak şeklinde özetleniyor.

EFA'nın festival yapımcılarını bir araya getirme amacı, sürekli değişen dijitalleşme ve küreselleşme dünyasında festival ortamını bilgilendirmek, ilham vermek ve zenginleştirmek.

Türkiye Kültür Yolu Festivalleri, Avrupa Festivaller Birliği (EFA) üyeliği ile kültür mirasını uluslararası alanda daha etkin bir şekilde tanıtarak, Türkiye'nin kültürel zenginliklerini dünya sahnesine taşıma görevini başarıyla sürdürüyor.

gbxxyllwcaika-c-657c00f44d347.jpg