Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Altınkaya ve Derbent Baraj Gölleri

YOLBUL(NAVIGATION)Altınkaya Barajı, ‘Aşağı Kızılırmak Projesi’ olarak adlandırılan Altınkaya Barajı ve HES, Derbent Barajı ve HES ile Bafra Ovası Sulaması ve Islahı projelerini içine alan büyük projenin en önemlisi, en büyüğü ve kilit taşı olarak yapımına en önce başlanmış olanıdır. Altınkaya Barajının üzerinde yer aldığı Kızılırmak 78,000 km2’lik su toplama alanı ile ülkemizin 1/10‘unu kaplayan ve doğduğu Sivas-Erzincan illeri arasındaki Kızıldağ'dan Karadeniz'e döküldüğü yere kadar 1356 km boyu ile ülkemizin en uzun nehridir. Altınkaya Barajı HES Kızılırmak Havzası'nda işletmeye açılmış, inşa halinde ve planlanmış toplam 24 baraj ve santral içinde temelden 195 m yüksekliği, 16 milyon m3 gövde hacmi, 700 MW kurulu gücü ve yıllık 1,632 milyar kWh enerji üretimi bakımından en büyüğüdür.Ayrıca, kapladığı alanda oluşan kanyonlarla baraj gölleri görülmeye değer manzaralar ortaya çıkarmaktadır.

Altinkaya and Berbent Dams were built in 1988 and 1990 respectively. The dams were initially aimed to built to produce hydro energy, however in the course of time, the flow of the dam water on the region resulted with a perfect landscape.

عربى
تم بناء سدود ألتينكايا وبيربنت في عامي 1988 و 1990 على التوالي. كانت السدود تهدف في البداية إلى البناء لإنتاج الطاقة المائية ، ولكن مع مرور الوقت ، أدى تدفق مياه السد على المنطقة إلى منظر طبيعي مثالي.

Française
Les barrages Altinkaya et Berbent ont été construits respectivement en 1988 et 1990. Les barrages étaient initialement destinés à être construits pour produire de l'énergie hydraulique, mais au fil du temps, l'écoulement de l'eau du barrage sur la région a donné un paysage parfait.

Espanol
Las presas de Altinkaya y Berbent se construyeron en 1988 y 1990 respectivamente. Inicialmente, las represas estaban destinadas a ser construidas para producir energía hidroeléctrica, sin embargo, con el paso del tiempo, el flujo de agua de la represa en la región resultó en un paisaje perfecto.

Pусский
Плотины Алтинкая и Бербент были построены в 1988 и 1990 годах соответственно. Первоначально плотины предназначались для производства гидроэнергии, однако со временем поток воды из плотины в регионе привел к созданию идеального ландшафта.