Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

ABDULLAH DERİCİ KONAĞI

YOLBUL (NAVIGATION)

ABDULLAH DERİCİ KONAĞI

Hicri takvime göre 1219 (Miladi 1804) yılında Eski belediye başkanlarından merhum Abdullah Derici ’nin babası tarafından yaptırılmıştır. 

15 yıllık süre ile ücretsiz olarak maliklerinden kiralanan konak 2015 yılında restore ve dekorasyonu tamamlanarak hizmete açılmıştır

İki katlı konak zemin katta mutfak hol sergi odası,kiler ve günlük oda  olarak döşenmiş. İkinci katta beş adet oda ve yine geniş bir hol haremlik ve selamlık bölümleri olarak ikiye ayrılmıştır. 

Zemin katta bulunan kiler olarak kullanılan bölümün konağın hükümet konağı  olarak kullanıldığı dönemde günlük nezarethane olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Ortacami mahallesi Mahkeme önü sokaktaki tarihi evler arasında bulunan konak  Pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü 08:30-17:30 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.(Yaz döneminde ziyaret saatleri değişiklik gösterebilir)

Konağa ait asıl eşyalar yanında İlçemiz susuz mahallesinde dokunan kilimler, heybeler ve çanta görselleriyle zenginleştirilip olup tarihi bir Vezirköprü evini tanıtmak üzere dekore edilmiştir.


The Abdullah Derici Mansion was built in 1804 by the father of ex-mayor "Abdullah Derici". Once used as a Government Hall, the mansion demonstrates all the features of Ottoman architecture. The structure renovated in 2015 and opened for free visits in every day except mondays between 08:30 and 17:30

عربى
تم بناء قصر عبد الله الدريسي عام 1804 من قبل والد رئيس البلدية السابق "عبد الله الدريسي". كان القصر يستخدم في السابق كقاعة حكومية ، ويظهر فيه جميع ملامح العمارة العثمانية. تم تجديد المبنى في عام 2015 وهو مفتوح للزيارات المجانية كل يوم ما عدا الاثنين بين الساعة 8:30 صباحًا و 5:30 مساءً

Française
Le palais Abdullah Derici a été construit en 1804 par le père de l'ancien maire, "Abdullah Derici". Le palais était autrefois utilisé comme salle du gouvernement et présente toutes les caractéristiques de l'architecture ottomane. Le bâtiment a été rénové en 2015 et est ouvert aux visites gratuites tous les jours sauf le lundi entre 08:30 et 17:30.

Espanol

El Palacio Abdullah Derici fue construido en 1804 por el padre del ex alcalde, "Abdullah Derici". El palacio se usó una vez como sala de gobierno y tiene todas las características de la arquitectura otomana. El edificio fue renovado en 2015 y está abierto para visitas gratuitas todos los días, excepto los lunes, de 8:30 a.m. a 5:30 p.m.

Pусский
Дворец Абдуллы Деричи был построен в 1804 году отцом бывшего мэра Абдуллы Деричи. Когда-то дворец использовался как правительственный зал и сохранил все черты османской архитектуры. Здание было отремонтировано в 2015 году и открыто для бесплатных экскурсий каждый день, кроме понедельника, с 8:30 до 17:30.