Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

KALE HAMAMI

YOLBUL (NAVIGATION)
KALE(TAŞKALE/AYŞE HANIM) HAMAMI

Yapı ilçe merkezinde, Kale Camii’nin doğu bitişiğinde bulunmaktadır. Hamamın inşa kitabesi yoktur. Ayşe Hatun adına düzenlenen H.Ramazan 1107 /M Nisan-Mayıs 1696 tarihli dört sayfalık Osmanlıca vakfiyede geçen ‘’üç kıt’a hamamdan’’ birinin bu yapı olabileceği anlaşılmaktadır. Hamam 1945 yılı depremini ciddi bir hasar görmeden atlatan yapı 1960’dan sonra Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından onarılmıştır. Son olarak Vakıflar Genel Müdürlüğünce 2007 yılında restore edilerek bakımlı ve güzel bir görünüme kavuşturulan yapı, hamam olarak fonksiyonunu sürdürmektedir. Üç yönden sokaklarla çevrili yapı, batıda Kale Camii ile bitişiktir. Girişi kuzeyden sağlanan hamam, tek kubbeli, büyükçe bir soyunmalık, bunun önünde solu tuvalet olarak düzenlenen, kubbe ve beşik tonozla örtülü ılıklık, üç eyvanlı üç köşe halvetli bir sıcaklık buna bitişik su deposu ve külhandan oluşmaktadır.

Kalınlığı 0.85-1.10 m arasında değişen moloz taş duvarların köşelerinde yer yer kesme taş, kubbe kasnaklarında, kasnak pencereleri çevreliğinde ve kasnak kornişlerinde ise tuğla kullanılmıştır. Kasnaklar tuğla moloz taşla almaşık düzendedir.

Son derece yalın tutulan duvarlarda herhangi bir bezeme unsuru yoktur. Hamamın neredeyse tüm dikdörtgen mekanları hafif yamuktur. Duvarları köşelerde bozuk bir 90 derecelik açıyla birleşmektedir. Kimi yerlerde duvar kalınlıklarında hafif farklılıklar görülür.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

The Kale (Castle) Turkish Bath is located nearby the east side of Kale mosque has no inscription, however according to the archives of 1696, this structure might be the one of the three Turkish baths in the town. The building restored respectively in 1960 and 2007 and today still in use.

عربى
يقع الحمام التركي
Kale (Castle) بالقرب من الجانب الشرقي من مسجد Kale ولا يوجد نقش عليه ، ولكن فيما يتعلق بأرشيفات عام 1696 ، قد يكون هذا الهيكل هو أحد الحمامات التركية الثلاثة في المدينة. تم ترميم المبنى على التوالي في عامي 1960 و 2007 ولا يزال قيد الاستخدام حتى الآن.
Française
Le bain turc Kale (château) est situé à proximité du côté est de la mosquée Kale et n'a aucune inscription, mais selon les archives de 1696, cette structure pourrait être l'un des trois bains turcs de la ville. Le bâtiment restauré respectivement en 1960 et 2007 et aujourd'hui encore en usage.

Espanol
El baño turco Kale (castillo) se encuentra cerca del lado este de la mezquita Kale y no tiene inscripción, sin embargo, según los archivos de 1696, esta estructura podría ser uno de los tres baños turcos de la ciudad. El edificio se restauró respectivamente en 1960 y 2007 y hoy sigue en uso.

Pусский
Турецкая баня Кале (Замок) расположена недалеко от восточной стороны мечети Кале, на ней нет надписи, однако, согласно архивам 1696 года, это сооружение может быть одной из трех турецких бань в городе. Здание отреставрировано соответственно в 1960 и 2007 годах и используется до сих пор.