Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Çakallı Koca Köprü

YOLBUL (NAVIGATION)

Samsun İli, Kavak İlçesi'nde bulunan köprü, Çakallı ve Çalbaşı Köyleri arasında, iki köyü ayıran Karga Deresi üzerinde yer almaktadır. . 19. yüzyıl Osmanlı yapısıdır. Eski Ankara - Samsun yolu üzerinde bulunmaktadır.
Samsun İli Kavak İlçesi'nde bulunan köprü, Çakallı ve Çalbaşı Köyleri arasında, iki köyü ayıran Karga Deresi üzerinde yer almaktadır. 19. yüzyıl Osmanlı yapısıdır. Eski Ankara - Samsun yolu üzerinde bulunmaktadır.

Köprü tek kemerlidir ve uzunluğu yaklaşık 25 metre, genişliği yaklaşık 6 metre ve kemer açıklığı da yaklaşık 6 metredir. Kemerden ayağa geçiş köşeyle belirginleştirilmiştir. Köprü düzgün kesme taştan yapılmıştır ancak sağ tarafta kemer açıklığının köşesindeki tahrip olmuş kısımlardan köprünün moloz taş ve harç karışımıyla inşa edilip üzerinin kesme taşla kaplandığı anlaşılmaktadır. Yine sağ tarafta taşlar sökülerek yapılan tahribat gözükmekle birlikte esas tahribat köprünün sol tarafındadır. Zira bu kısım taşlarının sökülmesi ve bitki örtüsüyle kaplanması nedeniyle oldukça aşınmış durumdadır. Köprünün kenarları korkulukludur.

The bridge built in the 19th century connects Cakalli and Calbasi villages and it is located in the old Ankara- Samsun road.
The single arch bridge is about 25 meters long and about 6 meters wide.

عربى
يربط الجسر الذي بني في القرن التاسع عشر قرى Çakallı ve Çalbaşı ويقع على طريق أنقرة - سامسون القديم. يبلغ طول الجسر المفرد القوسي حوالي 25 مترًا وعرضه حوالي 6 أمتار.

Française
Le pont construit au XIXe siècle relie les villages de Çakallı ve Çalbaşı et est situé sur l'ancienne route Ankara-Samsun. Le pont à une arche a une longueur d'environ 25 mètres et une largeur d'environ 6 mètres.

Espanol
El puente construido en el siglo XIX conecta las aldeas de Çakallı ve Çalbaşı y se encuentra en la antigua carretera Ankara-Samsun.El puente de un solo arco tiene una longitud de unos 25 metros y un ancho de unos 6 metros.

Pусский
Мост, построенный в 19 веке, соединяет деревни Чакаллы ве Чалбаши и расположен на старой дороге Анкара-Самсун. Одноарочный мост имеет длину около 25 метров и ширину около 6 метров.