Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

VEZİRKÖPRÜ KATIK BÖREĞİ


YOLBUL (NAVIGATION)
  • 2 su bardağı ince yarma
  • Yarım kilo katık(katığı bilmeyenler süzme yoğurt olarak bilirler)
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • Yarım bağ dereotu
  • 1 tutam da maydanoz
  • Tereyağı

Bir gece önceden yarma ıslatılır. Çok sulu olmayacak. Ertesi gün suluysa eğer biraz süzülür. İçine katığı koyup güzelce özenir (karıştırılır.) Sıvı yağ, ince doğranmış dereotu maydanoz tuz hepsi karıştırılır. Ne çok koyu ne çok sulu olacak. Fırın tepsisi tereyağıyla yağlayıp harc  dökülür. Bir de önemli olan kalınlığını ayarlayabilmektir. Böreğin kalınlığı küçük parmağın batırılıp ilk çizgiye gelecek şekilde ayarlanabilir. 200 derece fırında üzeri pişinceye kadar pişirilir.  Sonrasında üzerine tereyağı sürülüp sıcak olarak servis yapılır. 

 Ana malzeme, yarma’dır. Yarma, Vezirköprü’de Bütün Yarma diye adlandırılan aşurelik buğdayın (ki bu malzeme kaynatılmamış temiz buğdayın, bol suda yıkanıp, “seten” tabir edilen basit atelyede, at veya merkeple döndürülen yaklaşık 170 cm. çapındaki silindirik taşla ezilerek, kabuklarının ayrılması, kurutulup savrulması ile elde edilir. Bu haliyle keşkeğin de ana malzemesidir) ikinci sefer, bir kırma makenisinde kırılması ile çekilmesi ile elde edilir.

katık, bir bakıma süzme yoğurttan farklıdır. Çünkü, kaynamış sütten yapılan yoğurdun, yayıkta dövülüp yağı alındıktan sonra kalan ayranının, temiz beyaz bir torbaya konup, ağzı bağlanarak, ağırlık altında süzülmesi ile elde edilen, süzme yoğurt kıvamındaki bir güzel üründür; kimi yerde ekşimik olarak adlandırılır.

Contents

2 cups of cracked wheat
Half kg of strained yoghurt
1 cup of liquid oil
Half a bunch of dill
1 pinch of parsley
Butter

the main ingredient of the Börek is cracked wheat. One night before cooking börek, cracked wheat must be soaked. In case it became juicy, the additional water must be drained. The rest of the ingredients mixed in a boil and cooked in oven. The secret here is to arrange the thickness of the mix. The thickness of borek must not exceed first part of the finger. The mixture should be cooked in 200 degrees.