Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Ali Bey Çeşmesi

YOLBUL(NAVIGATION)


Cumhuriyet Mahallesi'nde 39 ada, 6 parselde yer alan çeşme Geç Osmanlı Dönemine ait olup bir meydan çeşmesidir. Cadde üzerinde bulunan yapı düzgün kesme taştan yapılmıştır. Ön cephesi önde iki sütun, arkada iki yarım sütunla taşınan yuvarlak kemerlidir. Sütun başlıkları zikzak motiflerle süslüdür. Duvarda işlemeli bir çerçeve içinde 8 satırlık bir kitabe olup ortadan dikine çizgiyle ikiye ayrılmıştır. Ortadaki kemerin üzerinde dikine bir çizgi ile ikiye ayrılan 3 satırlık bir kitabe yer almaktadır. Çeşmenin üst kısmı düzdür. 08.03.1984'te tarihi olarak tescillenmiştir.

The fountain located in the Cumhuriyet district was built at the end of the Ottoman era.There is an eight-line inscription on the top of the structure, which is divided into two parts, and another three-line inscription is on the central arch of it. The fountain, made of  stone, registered as a historical monument in 1984.

عربى
تم بناء النافورة الواقعة في منطقة الجمهورية في نهاية العهد العثماني. يوجد نقش من ثمانية أسطر أعلى الهيكل ، مقسم إلى جزأين ، ونقش آخر من ثلاثة أسطر على القوس المركزي له. النافورة الحجرية سجلت كنصب تاريخي عام 1984.

Française
La fontaine située dans le quartier de Cumhuriyet a été construite à la fin de l'ère ottomane. Il y a une inscription à huit lignes sur le dessus de la structure, qui est divisée en deux parties, et une autre inscription à trois lignes se trouve sur l'arc central de celle-ci. La fontaine en pierre. Il est inscrit au titre des monuments historiques en 1984.

Espanol
La fuente ubicada en el barrio de Cumhuriyet fue construida a finales de la era otomana. Hay una inscripción de ocho líneas en la parte superior de la estructura, que está dividida en dos piezas, y otra inscripción de tres líneas está en el arco central de la misma. La fuente estaba hecha de piedra tallada lisa. Fue registrado como monumento histórico en 1984.

Pусский
Фонтан, расположенный в районе Джумхуриет, был построен в позднюю Османскую эпоху. На верхней части сооружения находится восьмистрочная надпись, которая разделена на две части, а еще одна трехстрочная надпись находится на средней арке. Фонтан был построен из гладкого ограненного камня. Он был зарегистрирован как исторический памятник в 1984 году.06- ALİBEY ÇEŞMESİ (3).JPG