Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

İlkadım İlçesi

YOLBUL (NAVIGATION)

Samsun İl merkezinde 2008 yılında kurulan bu ilçenin nüfusu 2018 itibariyle 332 bindir. Yaklaşık 7,5 km uzunluğunda bir sahil şeridi boyunca yerleşen ilçede temel ekonomik faaliyet ticarettir.
Millî Mücadelenin Atatürk tarafından dile gelen hikâyesinin ilk cümlesi, " 1919 senesi Mayısının 19'uncu günü Samsun'a çıktım" ile başlar. 19 Mayıs bir başlangıçtır; fikir ve karar sahibi Atatürk'ün hedefine varan yolda ilk adımdır. İşte böyle tarihi bir adımın atıldığı bir bölgedir İLKADIM ve adını Türk tarihinin kaderini değiştiren bu adımdan alır. “İlkadım” , “Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması  hakkındaki  22.03.2008 tarih ve 5747 sayılı Kanun”  ile  Gazi ve Yeşilkent  ilk kademe belediyeleri tüzel kişiliklerinin  kaldırılarak mahalleleri ile birlikte, İlkadım İlk Kademe Belediyesine katılması ile ilçe statüsüne kavuşmuştur.

 İlkadım, established in 2008 as central town, had a population of 332.000 in 2018. The main economic activity in the district, which settled along a coastline of approximately 7.5 km, is trade. İlkadım (Means "first step" in Turkish) received its name from the first step of Atatürk to its shore which change the course of Turkish history. On 19 May 1919, Atatürk and his companions embarked Samsun to commence the revolution war of Turkey. Hence Samsun has been known as the city of Ataturk.