Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Kadı Çeşmesi


Atatürk Bulvarı ile Tekel Caddesi’nin kesiştiği yerde bulunan Kadı Çeşmesi, 1778 yılında Kadı Ali Efendi tarafından yaptırılmıştır. Üst kısmında bir kitabesi bulunmaktadır. Kitabede, “İçene afiyet, geçene selamet, Sahib-ül hayrat ve’l hasenat, Kadı Ali Efendi kıldı vasiyet” yazmaktadır. Yanları iki kısa plasterli ve kurnası mermerdir.

 

Kadi Fountain was built in 1778 by Kadi Ali Efendi. There is an inscription on the top of the fountain wishing health and peace to the ones who drink water from it. The fountain was restored by the municipality of Bafra in 1997.

عربى
تم بناء نافورة كادي عام 1778 من قبل القاضي علي أفندي. يوجد في أعلى النافورة نقش يتمنى الصحة والسلام لمن يشرب الماء منها. تم ترميم النافورة من قبل بلدية بافرا في عام 1997.

Française
La fontaine de Kadi a été construite en 1778 par Kadi Ali Efendi. Il y a une inscription sur le dessus de la fontaine qui souhaite la santé et la paix à ceux qui en boivent l'eau. La fontaine a été restaurée par la municipalité de Bafra en 1997.

Espanol
La fuente Kadi fue construida en 1778 por Kadi Ali Efendi. Hay una inscripción en la parte superior de la fuente que desea salud y paz a quienes beben agua de ella. La fuente fue restaurada por el municipio de Bafra en 1997.

Pусский
Фонтан Кади был построен в 1778 году Кади Али Эфенди. На вершине фонтана есть надпись, которая желает здоровья и мира тем, кто пьет из него воду. Фонтан был восстановлен муниципалитетом Бафры в 1997 году.


 07- xxx KADI ÇEŞMESİ.jpg