Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Samsun Kaz Tiridi

kaz4.JPG

 

Coğrafi İşaretin TürüMahreç İşareti
Dosya NumarasıC2012/012
Başvuru Tarihi27.12.2011
Tescil Numarası174
Tescil Tarihi09.07.2013
Ürün GrubuYemekler ve Çorbalar
Başvuru Yapan/Tescil EttirenSamsun İç Bölge Belediyeler Birliği


    Kaz eti, bulgur pilavı ve yufka ekmek ile hazırlanan Kaz Tiridi,  oldukça uzun (yaklaşık 3-4 saat) bir hazırlama süreci olmasına rağmen, eşsiz lezzetiyle yöremizde özellikle kış aylarının vazgeçilmez yemeklerinden biri haline gelmiştir.

Malzemeler (10 kişilik): 1 adet kaz, 1,5 kg kepek, 1 kg tuz, 2 kg un, 1 yemek kaşığı tuz, 1 kg bulgur, 2 lt su, 1 su bardağı sıvı yağ, 30 adet yufka ekmeği

Kazın Hazırlanması:
    Özel olarak beslenmiş olan kaz kesilir. Tüyleri elle koparılarak ve ütüleme adı verilen işlemle yakılarak temizlenir. Kaz, iç organları boşaltıldıktan bol su ile güzelce yıkanır. Yıkandıktan sonra da buzdolabı veya derin dondurucuya konularak bir gün kadar bekletilir.
    Pişirileceği zaman derin dondurucudan alınan kaz gevrekleşmesi için kepekle sıvanır.  Bir süre bu şekilde bırakıldıktan sonra suyla yıkanır ve her tarafı tuzlanarak suyunun akması için yüksek bir yere asılır. Su tamamen kaybolduktan sonra da un, su ve tuz karışımı kazın üzerine sürülür. Böylece Kaz pişirilmeye hazır hale gelmiş olur.

Pişirilmesi:
    Kaz, eski köy evlerinde bulunan ya da bu iş için özel olarak hazırlanmış olan ocaklarda pişirilir. İlk önce ocağın arka tarafına gelecek şekilde çaprazlama olarak yerleştirilen odunlar yakılır ve köz haline gelmesi sağlanır. Hazırlanan kaz, çeşitli düzeneklerle ocağın tam ortasına gelecek şekilde yerleştirilmiş olan çengellere boynundan asılır. Bu arada akan yağların toplanması için kazın altına bir tava veya tepsi yerleştirilir. Kaz her tarafının eşit bir şekilde pişmesi için belirli aralıklarla döndürülür. Rengi kırmızılaşıp derisi de çıtır çıtır olan kaz artık pişmiş demektir.
    Kaz pişerken alttaki tavaya akan yağa yörede tirit denilmektedir. Bu tiritin bir bölümü kaz pişirilirken üzerine dökülmekte, bir bölümü ise başka bir ocakta hazırlanan bulgur pilavına karıştırılmaktadır. Ayrıca yufka ekmeklerinin yağlanmasında da bu tirit kullanılmaktadır.

Sunum:
    Bulgur pilavı geniş bir tepsiye dökülür. Kaz eti de parçalanarak pilavın üzerine yerleştirilir. Tepsi, kenarlarına yağlanmış yufka parçaları da konulduktan sonra sofraya getirilir.

 Coğrafi İşaret Sicil Belgesi