Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Yamaç Paraşütü


IMG_5324.JPG

Yamaç paraşütü sporu, ilk bakışta serbest atlama paraşütüne benzeyen bir paraşüt ile uçak yerine, yüksek bir tepeden koşmak suretiyle havalanmaktır. Eğimli ve yüksek bir tepeye açık olarak serilen paraşüt, pilotun koşmaya başlaması ile hava ile dolar ve pilotla birlikte havalanır. Uçuşların süresi kullanılan malzemenin performansı ve pilotun tecrübesine bağlı olarak kilometrelerce/saatlerce sürebilir. Tek kişi olabileceği gibi iki kişilik (tandem) kanatları da vardır.

İlk denemesi 1940'lı yıllara uzanan yamaç paraşütü günümüze kadar pek çok değişiklik göstermiş, uçuş süresi ve güvenliğini artırıcı yapısal gelişme kaydetmiştir. İlk yamaç paraşütü serbest atlayış paraşütüne benzemekteydi. Zamanla değişiklik göstererek basınca dayanıklı olma özelliği yerine yüksek kaldırma gücüne sahip kanat yapıya dönüştü.

Yamaç paraşütü kanat yapısı 1980’li yıllardan itibaren kolay havalanan, iyi bir süzülme performansı ve yavaş çöküş oranı için en uygun şekline ulaştı. Ülkemizde yamaç paraşütü sporu, 1990 başlarında Fethiye Ölüdeniz bölgesindeki Baba Dağı'nın yabancı pilotlar tarafından keşfedilmesi ile tanınmış, ilk olarak üniversite kulüplerinde aktif olarak başlamıştır.

Bilinen en ekonomik hava aracı olması ve doğa sporları ile iç içe olması bugün geniş bir kitle tarafından sevilerek yapılmasını sağlamıştır. Temelde özel bir yetenek ve aşırı efor gerektirmeyen yamaç paraşütünün standart bir eğitim sonrasında yapımı oldukça kolay ve zevklidir. THK, üniversite kulüpleri ve özel kulüpler tarafından Yamaç Paraşütü Eğitimleri düzenlenmektedir.

 

Manzara 54.jpg

Samsun Valiliği'nin 26.03.2019 tarih ve 6217 sayılı oluruyla ilimiz sınırları içerisinde yamaç paraşütü, paramotor vb. hava araçlarının kullanılabileceği parkurlar aşağıdaki gibi belirlenmiştir.

Samsun'da yamaç paraşütünün yapıldığı alanlar;


Atakum İlçesi Parkur Alanları
Base Jump: (Yamaç Paraşütü) Kocadağ (39.544.793 K 2712796 D) rakım 1242 m)
Falkon Man: (Uçan Adamlar) Kocadağ (39.544.793 K 2712796 D)

Bafra İlçesi Parkur Alanları
Balon Uçuşu -Planör Bafra Ovası

Gültepe Uçuş Alanı

Samsun Canik merkez ilçesine bağlı Gültepe mahallesinde bulunan uçuş bölgesidir.

Kavak Atayurt Köyü

Kavak Atayurt Köyü (Artıklı)

Lâdik Uçuş Bölgesi
Akdağ Mevkii

Yakakent Uçuş Bölgesi
Bayrak Mevkii
 
Paragliding, which does not require special skills and excessive effort, is quite easy and enjoyable to do after a standard training. Paragliding trainings are organized by THK (Turkish Aeronautical Association), university clubs and private clubs. Flight areas, listed above, are determined in every 5 year by a commission including the representatives of the relevant institutions.