Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Dağcılık

DSC_0319.JPG

Samsun, doğa sporları tutkunları için de birçok alternatif sunmaktadır. Profesyonel kaya tırmanışları için Bafra Kolay Beldesi civarındaki Kapıkaya ve Vezirköprü ilçesi Şahinkaya Kanyonu ideal alanlardır. Her iki bölgede de yaz aylarında doğa sporları festivalleri kapsamında kaya tırmanışları etkinlikleri düzenlenmektedir.
Yine doğa yürüyüşü tutkunları için Atakum Kocadağ, 19 Mayıs Nebiyan Yaylası, Çarşamba Kabaceviz Şelalesi, Salıpazarı Garpu Kale ve Çağlayan Köyü şelaleleri, Ayvacık Ormanları, Yakakent Çamgölü civarındaki yangın gözetleme kulesi ve tabii ki 2160 m rakımıyla ilimizin çatı noktası olan Ladik Akdağ gibi bir çok seçenek bulunmaktadır.

Samsun provides many opportunities for nature sports lovers. Kapikaya in Bafra district and Sahinkaya Canyon in Vezirkopru district are ideal places for professional rock climbing. In both places, rock climbing activities are organised in summer as part of the nature sports festivals.

Again, for trekking and hiking lovers, there are many options such as Kocadag Mountain in Atakum district, Nebiyan Plateau in 19 Mayis district, Kabaceviz Waterfall in Carsamba district, Garpu Castle and Caglayan Village waterfalls in Salipazari district, Ayvacik Forests, fire observation tower near Yakakent Camgolu and top of our city Ladik Akdag with 7086 ft altitude.